RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zmalały zarobki prezesów państwowych spółek

 Porównując zarobki prezesów niektórych spółek, w roku 2014 i 2019, widać wyraźny spadek wynagrodzeń (fot. Shutterstock/DarSzach)
Porównując zarobki prezesów niektórych spółek, w roku 2014 i 2019, widać wyraźny spadek wynagrodzeń (fot. Shutterstock/DarSzach)

Najnowsze

Popularne

Jak wynika z danych Ministerstwa Aktywów Państwowych, Zarobki prezesów I zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa są wyraźnie niższe – porównując do 2014 R., czyli ostatniego roku rządów PO-PSL. Jak wskazuje portal i.pl, „obniżenie wynagrodzeń w zarządach państwowych spółek to zasługa tzw. nowej ustawy kominowej wprowadzonej przez PiS”.

Rośnie wartość akcji największych giełdowych spółek Skarbu Państwa

Rośnie wartość akcji największych giełdowych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. W ciągu trzech ostatnich miesięcy na koncie Ministerstwa...

zobacz więcej

Na poziom zarobków prezesów i zarządów w spółkach Skarbu Państwa znaczący wpływ ma tzw. ustawa kominowa.  

 

„Przed 2016 r. obowiązywała tzw. stara ustawa kominowa, która w założeniach miała ograniczać zarobki w zarządach spółek Skarbu Państwa do poziomu maksymalnie sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw” – przypomina portal i.pl. Jednak w praktyce ustawa była obchodzona. 

 

Rząd Zjednoczonej Prawicy postanowił uchwalić nową ustawę kominową, która dotyczy nie tylko tych spółek, w których większościowym udziałowcem lub akcjonariuszem jest Skarb Państwa, ale ma także zastosowanie do spółek, w których państwo ma udział mniejszościowy. 

 

Nowa ustawa kominowa ma zatem zastosowanie nawet do spółek, w których Skarb Państwa ma choćby jedną akcję” – zaznacza i.pl. Zgodnie z tą ustawą wynagrodzenie członka zarządu spółki z udziałem Skarbu Państwa składa się z części stałej i zmiennej. 

 

Porównując zarobki prezesów niektórych spółek w 2014 i 2019 r., widać wyraźny spadek wynagrodzeń. Jak zauważył portal i.pl, największe spadki zanotowano w Enei (– 46 proc.), BOŚ Banku (– 44 proc.), PZU, Tauronie i GPW (– 43 proc.). Za to największy wzrost wynagrodzenia prezesa odnotowano w Polskim Holdingu Nieruchomości (+121 proc.), wynika to m.in. z rozwinięcia skali działalności. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej