RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szefowa KE grozi Włochom przed wyborami: Mamy narzędzia takie jak wobec Polski i Węgier [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, to mamy narzędzia takie jak wobec Polski i Węgier – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pytana o wybory we Włoszech. Odniosła się też do KPO. – Polska nie chce zmienić prawa w taki sposób, w jaki zapisaliśmy to w umowie. W związku z tym nie możemy i nie będziemy mogli przekazać żadnych pieniędzy – dodała.

Von der Leyen krytykuje Niemcy ws. dostaw dla Ukrainy. „Trzeba im to dać!”

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla „Bilda” sprzeciwiła się stanowisku Niemiec, które z różnych powodów...

zobacz więcej

W czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej przemawiała na Uniwersytecie Princeton w amerykańskim stanie New Jersey. Szefowa KE została zapytana przez jedną z uczestniczek spotkania o sprawę Polski. 

 

– Widzę, jak mój kraj znowu popada w katastrofę (…). Od kilku lat protestowałam na ulicach więcej razy, niż mam palców u rąk i nóg – i nic się nie dzieje – mówiła kobieta, która przedstawiła się jako Katarzyna de Lazari-Radek. 

  

Pytająca dodała, że jest „bardzo wdzięczna, że Unia Europejska nie daje nam pieniędzy, bo mam nadzieję, że pomoże to w przyszłorocznych wyborach”. 

  

Von der Leyen: Mamy pewne narzędzia


– Czy jest możliwość, aby jakaś instytucja wsparła ludzi i spróbowała pomóc w pozbyciu się niedemokratycznych polityków? – pytała de Lazari-Radek. 

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podziękowała „za poruszenie tego tematu”, „ponieważ daje mi to możliwość wyjaśnienia nieco sprawy polskiej i oczywiście także węgierskiej”. – Co taka instytucja jak Komisja Europejska może zrobić? Jesteśmy strażnikiem traktatów, więc mamy pewne narzędzia prawne, aby je chronić – mówiła.

teraz odtwarzane
Szefowa KE: Mamy pewne narzędzia

Wójcik: Timmermans do dymisji, to szaleniec, a polityka klimatyczna UE to błąd

– Główny problem widzę w unijnej polityce Brukseli – powiedział minister w KPRM Michał Wójcik, który ostro skrytykował politykę klimatyczną Unii...

zobacz więcej

Wyjaśniała, że „problem, jaki mamy z polskim rządem, polega na tym, że jesteśmy głęboko przekonani”, iż w Polsce nie ma niezależności sądownictwa. 

 

– Dlatego używamy naszych narzędzi prawnych, ponieważ w ostatecznym rozrachunku jeśli popiera się zasadę rządów prawa, również instytucje muszą postępować zgodnie z zasadami prawa – komentowała.  

  

Szefowa KE: Nie będziemy mogli przekazać pieniędzy


Dalej dodała, że zadaniem KE „nie jest pozbycie się rządu”. – Ale musimy bronić rządów prawa w Polsce – mówiła. 

 

W kolejnych zdaniach szefowa KE odniosła się do pieniędzy. – W przypadku Polski powiedzieliśmy, że istnieje nakaz przywrócenia niezależności sądownictwa i musicie się do tego nakazu zastosować. Chcemy, żeby w naszej umowie było zapisane, że jeśli zrobicie X, Y i Z, to wtedy wypłacimy pieniądze – kontynuowała. 

Według von der Leyen „Polska nie chce zmienić prawa w taki sposób, w jaki zapisaliśmy to w kontrakcie, aby przywrócić niezależność sądownictwa”. – W związku z tym nie możemy i nie będziemy mogli przekazać żadnych pieniędzy – dodała.  


Szefowa KE: Proponujemy obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej w UE

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że zaproponuje wprowadzenie w UE obowiązkowego ograniczenia zużycia energii...

zobacz więcej

 Dalej dodała, że to samo jest z Węgrami. – Tam mamy, ponieważ mówimy o narzędziach, także inne narzędzia, tzw. mechanizm warunkowości, który mówi, że jeśli budżet lub pieniądze podatników z UE są zagrożone, możemy obciąć pieniądze państwu członkowskiemu – mówiła.  


Wybory we Włoszech

  

Przewodnicząca KE otrzymała też drugie pytanie z sali. – Czy są jakieś obawy związane z nadchodzącymi wyborami we Włoszech, biorąc pod uwagę, że wiele osób startujących w wyborach ma związki z Putinem? – pytała jedna z uczestniczek spotkania. 

 

– O tym właśnie mówiłam, że demokracja potrzebuje każdego z was. Demokracja to ciągła praca. Nigdy nie jest skończona (…) Zobaczymy, jaki będzie wynik wyborów. W Szwecji też właśnie odbyły się wybory. Moje podejście jest takie, że jeśli jakikolwiek demokratyczny rząd będzie chciał z nami współpracować, to będziemy współpracować – mówiła.  

  

– To jest interesujące, gdy doświadczasz funkcjonowania Rady Europejskiej. W grupie rówieśników jest wiele dynamiki, więc nie jesteś tylko państwem członkowskim, które przychodzi i mówi: chcę, chcę, chcę. Ale jesteś w Radzie Europejskiej i nagle zdajesz sobie sprawę: o mój Boże, moja przyszłość i moje samopoczucie zależy również od wszystkich 26 innych. I to jest piękno demokracji, czasami jesteśmy powolni, wiem, i dużo mówimy, wiem, ale to też jest demokracja – stwierdziła.  


Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier – oznajmiła odnosząc się do wyborów we Włoszech. 


 

Poniżej obejrzeć można całość przemówienia Ursuli von der Leyen. Jej słowa dotyczące wyborów we Włoszech i sytuacji w Polsce padają w czasie – 40:46 - 46:23 oraz 53:10 - 54:57 tego nagrania.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej