RAPORT

Tusk kontra Tusk

Kadyrow ogłasza: Nie będzie mobilizacji, bo wypełniliśmy plan na 254 proc.

Czeczeński dyktator groził też ludziom, którzy odważą się protestować (fot. Yelena Afonina / TASS / Forum)
Czeczeński dyktator groził też ludziom, którzy odważą się protestować (fot. Yelena Afonina / TASS / Forum)

W Czeczenii nie będzie mobilizacji – oświadczył Ramzan Kadyrow. Według czeczeńskiego dyktatora dekret Władimira Putina nie będzie tam obowiązywał, bo jego republika „przekroczyła swój plan o 254 proc.”.

Tajny 7. punkt dekretu Putina. Ujawniono, jaka może być skala mobilizacji

Choć oficjalnie władze Rosji mówią o mobilizacji 300 tys. osób, to co innego ma być zapisane w utajnionym punkcie 7. dekretu prezydenta Rosji...

zobacz więcej

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow wziął udział w spotkaniu ze sztabem operacyjnym poświęconym „specjalnej operacji wojskowej”, jak Rosja propagandowo określa inwazję na Ukrainę. 

 

Dyktator oznajmił, że w działaniach wojennych na Ukrainie wzięło do tej pory udział 20 tys. Czeczenów, co oznacza, że republika „przekroczyła swój plan o 254 proc.”. Kadyrow nie sprecyzował, o jaki plan mu chodzi ani przez kogo i w jaki sposób został on zatwierdzony. 

  

Ponadto poinformował o represjonowaniu krewnych kilkudziesięciu kobiet, które próbowały przeprowadzić antywojenny wiec w Groznym. Ich bliscy zostali już zmobilizowani i wysłani na Ukrainę. Zagroził też, że każda osoba, która pojawi się na proteście, jej mężowie i wszystkie dzieci zostaną wysłani „na linię frontu”.   

Radio Swoboda przypomina, że na początku sierpnia Ramzan Kadyrow ogłosił, że około 19 tys. mieszkańców republiki jest gotowych do udziału w wojnie na Ukrainie. Szef regionu, który stał się największym przyczółkiem do wysyłania żołnierzy w strefę wojny, regularnie informuje o liczbie przeszkolonych sił, ale obiektywność takich szacunków budzi poważne wątpliwości ekspertów – podaje rozgłośnia. 

 

W środę Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w kraju i podpisał w tej sprawie odpowiedni dekret. Minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że w ramach „częściowej mobilizacji” ma zostać powołanych 300 tys. osób, ale „Nowaja Gazieta”, powołując się na źródło w administracji prezydenckiej, informuje, że w rzeczywistości niejawna klauzula w dekrecie prezydenckim pozwala na pobór do miliona osób. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej