RAPORT

Pogarda

Petru: Orlen należy sprywatyzować. Nie jest strategiczną firmą

Ryszard Petru (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Ryszard Petru (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

Orlen należy sprywatyzować. Nie ma również powodów, żeby PKO BP i PGNiG były państwowe – uważa były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru. Według niego „tak jest na świecie”. Goszcząc na antenie radia RMF FM zastanawiał się „dlaczego stacje benzynowe mają być państwowe”, bo - jak stwierdził - Orlen nie jest firmą strategiczną. Tymczasem agencja ratingowa Moody's Investors Service podwyższyła rating PKN Orlen po zakończonej fuzji z Lotosem do najwyższego w historii poziomu. Jednocześnie koncern od wielu miesięcy redukuje ceny swoich paliw walcząc w ten sposób ze skutkami inflacji.

Petru miał wymienić jeden swój sukces. Chwila milczenia i... [WIDEO]

Ryszarda Petru w Radiu ZET oskarżył rządzących, że inflacja w Polsce wyrwała się spod kontroli. Skrytykował też propozycje Donalda Tuska. Gdy padło...

zobacz więcej

Petru był w piątek gościem radia RMF FM. Ekonomista pytany, czy należałoby sprywatyzować Orlen odparł: „oczywiście, że tak”. – Normalnie, tak jak się dzieje to na świecie – mówił. 

 

– Można robić to przez giełdę, mogą być to inwestorzy. Nie widzę powodu, dlaczego stacje benzynowe mają być państwowe. Ma być konkurencja na rynku stacji benzynowych. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby był monopol na stacjach benzynowych – komentował. 

 

Zdaniem byłego szefa Nowoczesnej Orlen „nie jest naprawdę żadną strategiczną firmą”. – Wbito nam do głowy taki przekaz – mówił. 

W tej samej rozmowie oznajmił też, że nie ma powodów, żeby PKO BP, Orlen, PGNiG „były państwowe”. 


Petru przyznał, że na razie nie wybiera się do Sejmu i krytykował propozycję szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, by dać budżetówce 20 procent podwyżki. 

 

– Jakiekolwiek podwyższanie pensji ponad inflację będzie proinflacyjne, bo pierwotna inflacja w Polsce w dużym stopniu spowodowana jest zbyt dużą ilością pieniądza. Myśmy sami z siebie Polacy, Polska, głównie rząd PiS-u i Glapiński wywołali inflację na poziomie 7-8 procent, a potem do tego dobiła jeszcze wojna – stwierdził. 


Pod koniec stycznia przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka poinformował, że do partii został przyjęty Ryszard Petru, który ma pełnić rolę eksperta partii. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej