RAPORT

Tusk kontra Tusk

Kiedy Bayraktary trafią do polskiej armii? Skurkiewicz ujawnił termin

Bayraktar TB2 (fot. Muhammed Enes Yildirim/Anadolu Agency via Getty Images)
Bayraktar TB2 (fot. Muhammed Enes Yildirim/Anadolu Agency via Getty Images)

Tureckie drony Bayraktar trafią na wyposażenie polskiej armii już w październiku – zapowiedział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Jak dodał, w IV kwartale tego roku będą już zestawy Patrtiot, a na przełomie 2022/2023 pierwsze czołgi K2 Black Panther z Korei Płd.

„Eksperci” opozycji chcą zrywać kontrakty na dostawę broni. Horała: Oni zwijali armię [WIDEO]

Cieszyć się tylko można, że te osoby już nie mają wiele wspólnego z polską obronnością – mówił w programie „#Jedziemy” w TVP Info wiceminister...

zobacz więcej

– Z naszymi partnerami rozmawiamy na temat jak najszybszych dostaw, a oprócz tego, co dziś zamawiamy, prowadziliśmy szereg zamówień, które są w trakcie realizacji – mówił wiceminister Skurkiewicz w Radiu Wnet. 

  

Modernizacja armii


Skurkiewicz poinformował, że „już w październiku na wyposażenie polskiego wojska wchodzą zestawy bezzałogowe Bayraktar, które tak wyśmienicie sprawdzają się na Ukrainie, a które jeszcze w zeszłym roku, gdy je zamawialiśmy, były tak krytykowane przez naszą opozycję”. 

 

Ponadto – jak wymieniał – „już w IV kwartale tego roku na wyposażenie polskiego wojska wchodzą zestawy baterii rakiet Patriot, które będą też wymiernym wzmocnieniem obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej”. 

  

Dopytywany o dostawy czołgów, w tym amerykańskich Abramsów i koreańskich K2 Black Panther, wiceszef MON przypomniał, że według ustaleń pomiędzy stroną polską i koreańską, pierwsze dostawy mają się rozpocząć już pod koniec 2022 roku.


– Więc na przełomie roku bez wątpienia już ten sprzęt koreański będzie wchodził na wyposażenie polskiego wojska – zadeklarował wiceminister obrony narodowej.

Prezydent Andrzej Duda „Gościem Wiadomości”: Putin popełnił błąd [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda podsumowuje udział w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. W programie „Gość Wiadomości” komentuje także...

zobacz więcej

W połowie roku minister obrony Mariusz Błaszczak, otwierając w Warszawie doroczną konferencję bezpieczeństwa portalu Defense24, zapowiedział zakupy kolejnych sześciu baterii amerykańskiego systemu Patriot.


– Do Waszyngtonu trafia właśnie zapytanie ofertowe w tej sprawie – poinformował wtedy minister. Błaszczak ujawnił, że zamówione zestawy Patriot będą miały najnowszy, wydajniejszy tzw. dookrężny radar o polu widzenia 360 stopni, o który od lat zabiegaliśmy w Pentagonie. 

  

Polska we wrześniu 2018 r. zamówiła do swej tarczy powietrznej średniego zasięgu Wisła dwie baterie (16 wyrzutni) patriotów, w istniejącej i eksploatowanej wówczas przez US Army konfiguracji uzupełnionej jedynie na specjalne życzenie Warszawy o nowoczesny i rozwijany dopiero w Ameryce system dowodzenia IBCS (prod. Northrop Grumman). 

  

24 maja 2021 r. zawarta została umowa na dostawę w latach 2022-24 czterech zestawów taktycznych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) Bayraktar TB2. Resort obrony liczy na to, że tureckie bezzałogowce będą pełniły ważną rolę w przełamywaniu rosyjskiego systemu A2/AD, mogą posłużyć do niszczenia wyrzutni rakiet operacyjno-taktycznych, rakiet strategicznych na stanowiskach ogniowych, systemu OPL, środków walki radioelektronicznej.

Co Tusk pisał do Putina? Dyplomata komentuje ujawnione dokumenty

List Donalda Tuska do Władimira Putina z 2008 r., dotyczący m.in. polityki energetycznej, „kompromituje lidera Platformy Obywatelskiej” – ocenił...

zobacz więcej

Skurkiewicz informował wcześniej, że postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawy BSP Bayraktar TB2 zostało przeprowadzone w trybie negocjacji z jednym wykonawcą w ramach procedury pilnej potrzeby operacyjnej. Charakteryzując turecki sprzęt poinformował, że „BSP Bayraktar TB2 jest w pełni dojrzałym i rozwiniętym systemem, uzbrojonym zarówno w bomby ślizgowe, jak i kierowane laserowo pociski MAM – C oraz MAM – L". 

  

W lipcu wicepremier Błaszczak zatwierdził zamówienia dla firm z Korei Południowej na dostawy zaawansowanej broni wartości kilkunastu mld dolarów. Polska kupi od koreańskich partnerów czołgi K2 Black Panther, armatohaubice K9 Thunder oraz samoloty FA50 Fighting Eagle. 

  

We wtorek wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jednostki 18. Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej „Żelazną Dywizją”, już niedługo będą wyposażone w amerykańskie czołgi Abrams oraz w śmigłowce uderzeniowe Apache.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej