RAPORT

Pogarda

Popyt na kredyty mieszkaniowe mocno w dół. Nowe dane BIK

 Liczba kredytów mieszkaniowych spadła w sierpniu o 68,8 proc. rdr (fot. Shutterstock/RomanR)
Liczba kredytów mieszkaniowych spadła w sierpniu o 68,8 proc. rdr (fot. Shutterstock/RomanR)

Najnowsze

Popularne

W sierpniu tego roku w porównaniu do sierpnia 2021 r. o 68,8 proc. spadła liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych, a gotówkowych – o 4,3 proc. – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Banki i SKOK–i udzieliły więcej kredytów ratalnych i limitów na kartach kredytowych.

Produkcja przemysłowa w górę. Dane lepsze od oczekiwań rynkowych

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2022 r. wzrosła o 10,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,7 proc. – podał Główny Urząd...

zobacz więcej

„W sierpniu 2022 r., w porównaniu do sierpnia 2021 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów ratalnych (+44,3 proc.) i limitów na kartach kredytowych (+2,2 proc.). Spadek (–68,8 proc.) odnotowały kredyty mieszkaniowe” – poinformowano w raporcie BIK. 

 

O 4,3 proc. spadła również liczba udzielonych kredytów gotówkowych. „W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały niższą wartość w trzech głównych produktach kredytowych” – zaznaczono. Najwięcej, o 69,3 proc., spadła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych.


Wartość udzielonych kredytów gotówkowych zmniejszyła się o 6,5 proc., a ratalnych o 0,2 proc. „Wzrosła jedynie (+7,8 proc.) wartość przyznanych limitów na kartach kredytowych” – wskazano. 

 

Według informacji BIK w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r., w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, „ujemne dynamiki zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym odnotowały kredyty mieszkaniowe (-40,8 proc., -36,0 proc.) oraz karty kredytowe (-28,6 proc., -14,3 proc.)”. 

UOKiK stawia zarzuty OLX za wprowadzanie klientów w błąd

„Wprowadzające konsumentów w błąd sortowanie ofert w serwisie oraz iluzoryczna ochrona kupujących w ramach « Pakietu ochronnego » – to niektóre...

zobacz więcej

„Dla kredytów mieszkaniowych sierpień, podobnie jak lipiec tego roku był katastrofalny. W ujęciu liczbowym tak złego wyniku nie było od ponad 12 lat, czyli od stycznia 2010 r.” – zaznaczył, cytowany w informacji, prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. 

 

Dodał, że w sierpniu banki przyznały ich tylko 7,4 tys. Zwrócił uwagę, że sierpniowa wartość udzielonych hipotek – 2,426 mld zł – to również najniższy wynik od stycznia 2010 r.


„Mamy więc zapaść na rynku kredytów mieszkaniowych, która przeradza się powoli w apokalipsę” – ocenił. 

 

Rogowski wskazał, że wartość akcji kredytowej w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r. jest poniżej akcji kredytowej z pierwszych ośmiu miesięcy 2018 r., a sierpniowy odczyt Indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe na historycznie niskim poziomie (-72,9 proc). W jego ocenie w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się pogłębienia spadków akcji kredytowej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej