RAPORT

Pogarda

Początek pseudoreferendów w czterech obwodach Ukrainy. W Melitopolu słychać eksplozje

Od 23 do 27 września w okupowanych częściach Ukrainy trwają pseudoreferenda (fot. ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum)
Od 23 do 27 września w okupowanych częściach Ukrainy trwają pseudoreferenda (fot. ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

W czterech okupowanych przez Rosję ukraińskich obwodach rozpoczęły się pseudoreferenda w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji. Zdaniem Kijowa działania Moskwy zamykają drogę do dyplomatycznych rozwiązań.

Tajny 7. punkt dekretu Putina. Ujawniono, jaka może być skala mobilizacji

Choć oficjalnie władze Rosji mówią o mobilizacji 300 tys. osób, to co innego ma być zapisane w utajnionym punkcie 7. dekretu prezydenta Rosji...

zobacz więcej

Plebiscyty odbywają się w obwodach: donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim z inicjatywy okupacyjnych władz tych regionów. Głosowania mają potrwać do wtorku zarówno na okupowanych terytoriach, jak i w Rosji. Jednak ani społeczność międzynarodowa, ani tym bardziej Kijów, nie uznają legalności działań Moskwy. 

 Prezydent Wołodymyr Zełenski ocenił zapowiedź referendów jako eskalację sytuacji. „Rosja sama grzebie możliwość rozmów” – dodał ukraiński prezydent. 

 W 2014 roku po pseudoferendum na Krymie Rosja zajęła półwysep i do dziś go okupuje, choć nie uznaje tego znakomita większość społeczności międzynarodowej.

Rosja. Jest postulat, by wcielać do armii także osoby ze skoliozą i płaskostopiem

Rosyjska senator zaproponowała, by do armii wcielać też osoby ze skoliozą i płaskostopiem, bo Rosja potrzebuje „dużych rezerw młodych ludzi” –...

zobacz więcej

W Melitopolu słychać eksplozje  


W okupowanym przez Rosjan Melitopolu, w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, doszło w piątek rano do eksplozji. 

 

O wybuchu, dobrze słyszalnym w centrum miasta, poinformował lojalny wobec władz ukraińskich mer Iwan Fedorow. Ocenił on, że w pierwszym dniu pseudoreferendum Rosjanom zależy, by ludzie nie wychodzili na ulice, dlatego strach wywołany eksplozjami jest okupantom na rękę. 

 

Przyczyna wybuchu nie jest znana. Fedorow ostrzegł mieszkańców, by omijali miejsca, gdzie znajdują się żołnierze rosyjscy i sprzęt wojskowy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej