RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zacharowa: Szefowie MSZ Niemiec i Francji zabiegali o spotkanie z Ławrowem w Nowym Jorku

Siergiej Ławrow (fot. Michael M. Santiago/Getty Images)
Siergiej Ławrow (fot. Michael M. Santiago/Getty Images)

Według rzeczniczki MSZ Rosji Marii Zacharowej ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji oraz „przedstawiciele jednego z krajów Europy północnej” zabiegali w ramach 77 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ o spotkanie z Siergiejem Ławrowem. Rzeczniczka w kanale „Rosja-1” przekonywała, że mówienie o izolacji Rosji na arenie międzynarodowej jest nieuzasadnione.

Zacharowa atakuje prezydenta Dudę. Chodzi o słowa dot. Bałtyku

Wypowiedź prezydenta Polski Andrzeja Dudy w sprawie Morza Bałtyckiego to czysta prowokacja – powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa....

zobacz więcej

Zacharowa stwierdziła, że „najważniejsi zachodni giganci zaczęli prosić o spotkanie z nami”. Wśród osób, które miały zabiegać o rozmowę z Ławrowem miały być: Catherine Colonna, minister spraw zagranicznych Francji i jej niemiecka odpowiedniczka Annalena Baerbock, a „nawet przedstawiciel jednego z krajów Europy Północnej”.


Już wcześniej Zacharowa informowała, że „niesłuszne jest mówienie o izolacji strony rosyjskiej”, bo „delegacja rosyjska uczestniczny w pełnym programie Zgromadzenia Ogólnego ONZ”.


Tymczasem rzecznik wysokiego przedstawiciela unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Peter Stano powiedział, że Unia Europejska nie zerwała kanałów komunikacji z Moskwą, ale spotkanie z Ławrowem w Nowym Jorku w obecnych warunkach nie ma sensu.


Po raz pierwszy od dwóch lat Zgromadzenie Ogólne ONZ odbywa się stacjonarnie w siedzibie w Nowym Jorku w dniach 20-26 września. Według wstępnego programu kierujący rosyjską delegacją Siergiej Ławrow zaplanował około 20 spotkań z przywódcami i szefami MSZ różnych państw, a także z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej