RAPORT

Tusk kontra Tusk

Bruksela: konsultacje w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji

Komisja przez przez weekend będzie prowadziła konsultacje ze wszystkimi krajami członkowskimi (fot. Shutterstock / Alexandros Michailidis)
Komisja przez przez weekend będzie prowadziła konsultacje ze wszystkimi krajami członkowskimi (fot. Shutterstock / Alexandros Michailidis)

Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji – podaje Polskie Radio. W piątek ma dojść do spotkania szefa gabinetu przewodniczącej Komisji z przedstawicielami państw G7, a także części unijnych krajów w tym Polski. Nasz kraj wraz z państwami bałtyckimi i skandynawskimi przekaże własne propozycje.

Nowe wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące sankcji wobec Rosji osłabią je

Polska i kraje bałtyckie ostrzegają, że nowe wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące sankcji wobec Rosji osłabią je i zostaną wykorzystane do...

zobacz więcej

Piątkowe spotkanie zapoczątkuje serię konsultacji, które Komisja będzie prowadziła przez weekend ze wszystkimi krajami członkowskimi. Na podstawie tych rozmów powstanie najnowszy pakiet sankcyjny.

 

– Ma on być zaakceptowany w przyszłym tygodniu, ale jeśli to się nie uda, to najpóźniej za dwa tygodnie, jeszcze przed 7 października, kiedy jest unijny szczyt w Pradze, bo nie chcemy tam pokazywać podziałów – powiedział Polskiemu Radiu jeden z dyplomatów.

 

Pułapy cenowe na ropę z Rosji będą jeden z elementów najnowszego pakietu sankcyjnego. Ta propozycja została wstępnie uzgodniona na poziomie grupy G7. W Unii Europejskiej 5 grudnia wchodzi w życie embargo na rosyjską ropę dostarczaną drogą morską, wtedy ceny poszybują i stąd ustalenia Zachodu dotyczące limitu cenowego, aby znacznie ograniczyć dochody Rosji.

 

Ponadto rozszerzona ma być lista towarów luksusowych objętych sankcjami. Kolejne osoby mają być wpisane na czarną listę co spowoduje zablokowanie ich majątków w Europie.


Dyskusje dotyczą też rodzin osób objętych już sankcjami, aby nie dochodziło do omijania restrykcji. Obecnie czarna lista obejmuje ponad 1200 osób, a otwiera ją Władimir Putin.


Przeczytaj też: Holandia chce zwolnienia z sankcji wobec Rosji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej