RAPORT

Tusk kontra Tusk

Co z babim latem? Ekspert IMGW rozwiewa złudzenia [PROGNOZA POGODY]

Standardem jest jesień szara i pochmurna (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)
Standardem jest jesień szara i pochmurna (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)

Choć jesień rozpoczynają chłodniejsze niż zwykle dni, to średnie temperatury października i listopada nie będą odbiegały od wieloletniej normy. Jednak na babie lato raczej nie ma co liczyć. Za to grudzień ma być cieplejszy niż zwykle.

Prognoza: zimno, deszczowo, a w górach śnieg

W nocy ze środy na czwartek w Polsce będzie zimno, a na południu kraju deszczowo. W Tatrach będzie padał śnieg – poinformowała dyżurna synoptyk...

zobacz więcej

– Według prognoz numerycznych w ciągu nadchodzących dwóch tygodni nie widać większego ocieplenia ani babiego lata – powiedział Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

 

Babie lato pojawia się, gdy zanikają kontrasty termiczne kontynentu i oceanu i następuje względny „spokój” cyrkulacyjny. W Polsce występuje ono najczęściej 8-17 października.

 

– Na razie prognozy dwutygodniowe mówią, że trochę cieplej ma być w niedzielę, poniedziałek i wtorek. Temperatura sięgnie 20 st. lokalnie nawet przekroczy tę wartość. Po tych trochę cieplejszych dniach znów będzie chłodniej. Najwyższe temperatury to 17-18 st.Pierwsze dni października z jeszcze niższymi temperaturami, czyli w okolicach 16-15 st. – poinformował Droździoł.

 

– Mówimy o polskiej złotej jesieni, a tak naprawdę standardem jest to, że jest ona szara, dni słonecznych jest mniej niż pochmurnych – przypomniał.

Tragedia na szlaku. Zginęło małżeństwo doświadczonych przewodników górskich

Przewodnik górski i ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR Andrzej Sokołowski oraz jego żona Roksana Knapik zginęli w tragicznym wypadku pod Staroleśnym...

zobacz więcej

Najbardziej zamglonymi miastami (według danych z lat 1981-2010) są Chojnice - 61 dni zamglonych, Zielona Góra - 59 dni z mgłami. W Kielcach 51 dni. Najmniej w Tarnowie - 12 i na Helu - 18.

 

– Nasze prognozy długoterminowe na pozostałe dni października wskazują, że temperatury pozostaną w normie wieloletniej. Średnia miesięczna temperatura powietrza dla tego miesiąca wynosi 8,7 st., dla listopada 3,8 st. C., a dla grudnia -0,1 – mówi Droździoł.Jest też dobra wiadomość w kontekście spodziewanych ewentualnych ograniczeń w dostawie energii i ciepła. Grudzień będzie cieplejszy, niż wskazuje na to średnia z ostatnich 30 lat.

 

Jak zaznaczył Radosław Droździoł, prognozy modelu amerykańskiego CFS pokazują, że ze średnią temperaturą powyżej normy będą miesiące od października do stycznia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej