RAPORT

Pogarda

Bolsonaro: brazylijska Amazonia jest w 90 proc. nietknięta. „W tym roku wycięto 300 mln drzew”

Przez 8 miesięcy 2022 r. wycięto 300 mln drzew (fot. Shutterstock / Marcin Madry)
Przez 8 miesięcy 2022 r. wycięto 300 mln drzew (fot. Shutterstock / Marcin Madry)

Najnowsze

Popularne

Ochrona „płuc świata” - dziewiczych lasów Amazonii - jest jednym z głównych tematów przed wyznaczonymi na 2 października wyborami prezydenckimi w Brazylii, zarówno w kampanii prezydenta Jaira Bolsonaro, ubiegającego się o drugą kadencję, jak i kandydatów opozycyjnych.

Dziennikarz bronił Amazonii. Jego ciało znaleziono przywiązane do drzewa

Brazylijska policja odnalazła w Dolinie Javari w pobliżu granicy z Peru przywiązane do drzewa ciała w Puszczy Amazońskiej Doma Phillipsa,...

zobacz więcej

Faworyt sondaży wyborczych, były lewicowy prezydent Luis Inacio Lula da Silva, a w ostatnich tygodniach również Jair Bolsonaro przedstawiają swe programy ratowania coraz bardziej zagrożonych amazońskich lasów deszczowych.


Bolsonaro, w 15-minutowym przemówieniu na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, odniósł się do krytyki polityki jego rządu ze strony obrońców środowiska naturalnego. – Brazylijska Amazonia, której obszar odpowiada powierzchni zachodniej Europy, w 90 procentach pozostaje nietknięta. Przeczy to temu, co głosi wielka prasa krajowa i międzynarodowa – zapewnił Bolsonaro.


Największy brazylijski portal informacyjny „Correio Braziliense”, oceniając na podstawie najnowszych badań rozmiary spustoszeń wyrządzonych w Amazonii wskutek rabunkowej eksploatacji lasów dziewiczych na terenie Brazylii, napisał: „W ciągu ośmiu miesięcy tego roku wycięto w regionie Amazonii 300 milionów drzew; najwięcej w regionie Para - ponad 89 milionów”.


„Wylesianie bije rekordy. Od sierpnia 2021 do lipca roku bieżącego w Amazonii przestało istnieć 8 590 km kw. lasów i ubyło 43 693 km kw. terenów zielonych, co można porównać z obszarem całego stanu Rio de Janeiro” – pisze w swym raporcie „Correio”.Wśród przyczyn stopniowej zagłady tego regionu wymienia m.in. „rozmontowywanie instytucji publicznych kontrolujących eksploatację bogactw mineralnych Amazonii, ekspansję upraw pastewnych i hodowli bydła oraz negowanie zjawiska ocieplania się klimatu”.


Przeczytaj także: Sytuacja w Amazonii jest groźniejsza niż sądzono. Zagrożona jest cała planeta


W odpowiedzi na zarzuty opozycji dotyczące nadmiernej eksploatacji bogactw naturalnych Amazonii ubiegający się o reelekcję Bolsonaro, który kandyduje w wyborach z ramienia Partii Liberalnej, zapowiedział w tych dniach „zwiększenie roli Brazylii jako inicjatora rozwiązań klimatycznych, które uczyniłyby z niej globalnego lidera w dziedzinie odpowiedzialnego korzystania z bogactw naturalnych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej