RAPORT

Tusk kontra Tusk

Prezydent odznaczył pośmiertnie Edwarda Mosberga

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Edwarda Mosberga Krzyżem Wielkim Orderu Zasług Rzeczypospolitej Polskiej. Polski Żyd ocalały z Holokaustu, po wojnie zaangażowany w obronę dobrego imienia Polski i budowanie dobrych relacji polsko-żydowskich, zmarł w nocy wieku 96 lat w amerykańskim New Jersey.

Nie żyje Edward Mosberg, polski Żyd ocalały z Holokaustu

W nocy ze środy na czwartek w wieku 96 lat zmarł Edward Mosberg, polski Żyd ocalały z Holokaustu. O jego śmierci poinformował na Twitterze Adrian...

zobacz więcej

Na konferencji podsumowującej wizytę w Nowym Jorku i Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Andrzej Duda mówił, że nie znał drugiej osoby ocalałej z Holokaustu, która tak jak Edward Mosberg broniłaby Polaków w odniesieniu do tragedii II wojny światowej. Prezydent dodał, że robił to mimo ataków, dlatego należy mu się szczególny szacunek.

 

Andrzej Duda przerwał program swojego pobytu w Nowym Jorku, by wraz z małżonką uczestniczyć w pogrzebie Edwarda Mosberga.

 

Edward Mosberg urodził się w 1926 r. w Krakowie. W czasie II wojny światowej trafił do krakowskiego getta, był też więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen.

  


W latach 50. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zaangażował się w upowszechnianie wiedzy na temat Holokaustu, działał też na rzecz poprawy stosunków polsko-żydowskich. Wielokrotnie brał udział w Marszu Żywych w Auschwitz-Birkenau.

 

W 2019 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej