RAPORT

Tusk kontra Tusk

Uchylili wyrok na zabójcę, „bo nie podoba im się sędzia”. Ziobro: Czy ci z kasty nie oszaleli?

Ziobro:  (fot. PAP/Mikołaj Kuras)
Ziobro: (fot. PAP/Mikołaj Kuras)

Czy ci z kasty nie oszaleli? Uchylają wyrok na mordercę, bo nie podoba im się sędzia wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa – tak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował uchylenie wyroku na oskarżonego o zabójstwo Ariela C. przez drugą instancję ze względu na tryb powołania sędziego pierwszej instancji.

„Wypuścił z aresztu gang narkotykowy”. Tuleya otrzymał medal wolności Grand Press

W Gdańsku przyznano Medale Wolności Słowa Fundacji Grand Press, a w kapitule znajdowali się m.in. były RPO Adam Bodnar i prokurator Ewa Wrzosek....

zobacz więcej

Sprawę uchylenia wyroku na oskarżonego o zabójstwo Ariela C. opisała „Rzeczpospolita”. Ariel C. zasztyletował kobietę, a następnie wyszedł z mieszkania, pozostawiając bez opieki miesięcznego chłopca. Sąd pierwszej instancji skazał go na 16 lat więzienia.


Sprawa trafiła następnie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sąd uchylił wyrok pierwszej instancji, ponieważ wydająca wyrok w pierwszej instancji sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz została „wadliwie powołana”.


Z treści uzasadnienia postanowienia o uchyleniu wyroku na Ariela C. wynika, że powołanie na sędziego „w procedurze prowadzonej z udziałem obecnej KRS jest nieskuteczne, obarczone poważną i nieusuwalną wadą prawną i wywołuje uzasadnione wątpliwości co do niezawisłości sędziego i wymagane ustawowo cechy nieskazitelnego charakteru”.

 

Do tej informacji odniósł się na Twitterze Zbigniew Ziobro
Przeczytaj też: Uderzyli „w serce stabilności polskiego systemu”, wracają do sprawy. Chodzi o sędziego Żurka

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej