RAPORT

Tusk kontra Tusk

Powtarzał, że nie było polskich obozów ani polskiego Holokaustu. Pożegnanie Edwarda Mosberga

Edward Mosberg zmarł w środę w New Jersey w USA w wieku 96 lat. Ocalały z Zagłady poświęcił ostatnie lata swojego życia edukacji o Holokauście. Nie powinniśmy zapominać, że nie było polskich obozów śmierci ani polskiego Holokaustu – podkreślał w swoim przemówieniu podczas Marszu Żywych w 2018 r. Pogrzeb Mosberga odbył się w czwartek na cmentarzu w Livingston w New Jersey. Jak podała wcześniej Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda przerwał program swojego pobytu w Nowym Jorku, by wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyć w pogrzebie.

Edward Mosberg: Ocalałem. Moim obowiązkiem jest mówić światu o Holokauście

Jestem ocalonym z Zagłady i moim obowiązkiem jest mówienie światu o tragedii Holokaustu – mówił Edward Mosberg podczas upamiętniającej ofiary Szoa...

zobacz więcej

Mosberg ostro skrytykował w maju 2019 r. szefa MSZ Izraela, Israela Kaca, nazywając go „głupim idiotą” za wypowiedź, że Polacy „wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. 

– Niestety nie ma lekarstwa na głupotę – skonstatował w rozmowie z ambasadorem USA w Izraelu Davidem Friedmanem przed Marszem Żywych. 


Jak relacjonował portal „Times of Israel”, powiedział też później, że Izrael „nie ma lepszego przyjaciela niż Polska” oraz podkreślił kilkakrotnie, że winą za Holokaust obciąża wyłącznie naród niemiecki. 


Powrót do miasta urodzenia 


W 2019 r. w Krakowie prezydent Andrzej Duda odznaczył Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów”. 


– Powrót do miasta, w którym się urodziłem, by otrzymać takie odznaczenie, jest dla mnie niezwykle wzruszającym wydarzeniem. Przyjmuję ten order w imieniu swoim, mojej żony, moich dzieci i wnuków, a co najważniejsze, mojej matki, ojca, rodzeństwa i sześciu milionów Żydów brutalnie zamordowanych przez nazistów podczas Holokaustu – powiedział Mosberg. 

Mosberg: Nigdy nie było polskich obozów

Ja, Edward Mosberg, proszę pismo „The New Yorker”: w przyszłości dokładnie sprawdzajcie fakty historyczne przed publikacją takiego kłamstwa jak ten...

zobacz więcej

Dodał również, że „poświęca to wyróżnienie tym, którzy w czasie wojny oddali i narażali życie, ratując Żydów jak rodzina Ulmów z Markowej, licząc na lepsze stosunki między narodami żydowskim i polskim”. 


Getto i Auschwitz 


Mosberg urodził się 6 stycznia 1926 roku w Krakowie; miał dwie siostry. Jego rodzice byli właścicielami domu towarowego. Jak powiedział w relacji złożonej Fundacji Shoah, nieco ponad rok po wybuchu II wojny światowej, gdy w Krakowie utworzono getto, w jednym mieszkaniu zamieszkała tam jego najbliższa rodzina, dziadkowie i ciotka. W 1943 r., po likwidacji getta, rodzinę Mosbergów przeniesiono do obozu w Płaszowie. Rok później jego matka i siostra zostały przewiezione do obozu Auschwitz. 


Kilka dni później on sam został przeniesiony najpierw do Auschwitz, a następnie do obozu koncentracyjnego Mauthausen, gdzie wykonywał niewolniczą pracę. Po wyzwoleniu na krótko wrócił do Polski, jednak spotkawszy się z antysemityzmem przeniósł się do Belgii, a później do Stanów Zjednoczonych. 


Mosberg odnosił sukcesy jako deweloper w New Jersey i aktywnie działał w upamiętnianiu Holokaustu, współpracując z programem Marsz Żywych i występując w dwóch filmach dokumentalnych. 

Pogrzeb ocalałego z Zagłady odbył się w czwartek na cmentarzu w Livingston w New Jersey. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej