RAPORT

Pogarda

Niemcy zapraszają rosyjskich dezerterów, Czesi nie widzą podstaw

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Najnowsze

Popularne

Niemcy są gotowe na przyjęcie dezerterów z armii rosyjskiej „zagrożonych poważnymi represjami” – powiedziała niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Z kolei szef MSZ Czech poinformował, że Rosjanie uciekający przed mobilizacją nie spełniają warunków do przyznania im wiz humanitarnych. Finowie z kolei obserwują wzmożony ruch na granicy z Rosją i zapowiadają analizę sytuacji.

Zadzwonili do syna rzecznika Putina. Tak zareagował na pytanie o mobilizację [WIDEO]

Współpracownicy rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego zadzwonili do syna rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, podszywając się pod...

zobacz więcej

Po środowym orędziu prezydenta Rosji Władimira Putina, który ogłosił w Rosji częściową mobilizację wojskową, wielu Rosjan próbuje wykorzystać jedyny pewny sposób na uniknięcie wysłania na Ukrainę, czyli wyjazd z kraju. W przypadku lotów stało się to niemożliwe już w kilka godzin po wystąpieniu Putina – bilety zostały wyprzedane, a ostatnie sztuki osiągnęły zawrotne ceny.


W Internecie pojawiły się szczegółowe poradniki, do których krajów można dotrzeć drogą lotniczą (z powodu sankcji – do niewielu). Najważniejsze kierunki to Turcja i Armenia. Media informują również o kolejkach na granicach lądowych Rosji, m.in. z Finlandią i korkach przy granicy z Gruzją, Kazachstanem i Mongolią. W środę, jak informują media białoruskie, Rosjanie wykupili też wszystkie bilety na samoloty i niemal wszystkie na pociągi do Mińska.

 

Niemcy otwarte na uciekinierów

 

„Kto odważnie sprzeciwia się Putinowi i tym samym naraża się na wielkie niebezpieczeństwo, może ubiegać się o azyl polityczny w Niemczech” – powiedziała Nancy Faeser. Podkreśliła jednak, że uzyskanie azylu politycznego w Niemczech nie odbywa się automatyczne: są to decyzje indywidualne, którym towarzyszy szczegółowa kontrola w zakresie bezpieczeństwa.


W środę wieczorem podobne stanowisko na Twitterze wyraził niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann, który zauważył, że „wielu Rosjan opuszcza swój kraj”. „Wszyscy, którzy nienawidzą drogi obranej przez Putina i kochają liberalną demokrację, są mile widziani w Niemczech” – napisał minister.

Kolejki Rosjan na granicy z Finlandią. Próbują opuścić kraj [WIDEO]

Coraz więcej Rosjan próbuje przedostać się do Finlandii. Wzmożony ruch na przejściach granicznych rozpoczął się w nocy ze środy na czwartek; tworzą...

zobacz więcej

Czesi nie zmienią procedury

 

Obywatele Rosji, którzy uciekają ze swego kraju, aby uniknąć mobilizacji na wojnę z Ukrainą, nie spełniają warunków do przyznania im wiz humanitarnych – powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky.


„Rozumiem, że Rosjanie uciekają przed coraz bardziej desperackimi decyzjami Putina, ale ci, którzy uciekają z kraju, bo nie chcą wypełnić nałożonego obowiązku przez ich własne państwo, nie kwalifikują się do otrzymania wizy humanitarnej” – napisał do agencji CTK Lipavsky, który przebywa w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.


Premier Petr Fiala oświadczył, że ewentualni dezerterzy będą oceniani w Czechach jak wszyscy starający się o azyl. „Jeśli ktoś przyjdzie, jego wniosek będzie oceniany w ramach standardowej procedury azylowej” – powiedział. Podkreślił, że władze nie mają informacji o zwiększonym napływie Rosjan, chcących uniknąć mobilizacji.


Finowie ocenią zagrożenie


Należy położyć kres podróżom Rosjan po Europie, ale w jaki sposób trzeba to zrobić, to już skomplikowana sprawa – powiedziała w czwartek premier Finlandii Sanna Marin. Szefowa rządu odpowiadała w parlamencie na pytania opozycji o działania, jakie ma zamiar podjąć w związku z sytuacją na wschodniej granicy i wzmożonym ruchem Rosjan.


Marin oświadczyła, że ogłoszenie w Rosji częściowej mobilizacji na wojnę z Ukrainą wymaga od służb bezpieczeństwa nowej oceny zagrożenia i trzeba to zrobić sprawnie.


Odkąd w Rosji ogłoszono częściową mobilizację, ruch na fińskich przejściach granicznych jest coraz bardziej wzmożony. W stronę Finlandii, głównie własnymi samochodami, zmierzają nie tylko pojedynczy podróżni, w tym młodzi mężczyźni, ale również całe rodziny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej