RAPORT

Tusk kontra Tusk

Hiszpania udostępniła bazy wojskowe ukraińskim żołnierzom

Ukraińscy żołnierze przybyli samolotem do bazy w Saragossie (fot. TT/@GeneralStaffUA)
Ukraińscy żołnierze przybyli samolotem do bazy w Saragossie (fot. TT/@GeneralStaffUA)

Rząd Pedro Sancheza udostępnił do szkolenia armii ukraińskiej dwie swoje bazy wojskowe, podał w czwartek madrycki dziennik online Voz Populi powołujący się na źródła w ministerstwie obrony.

Tajny 7. punkt dekretu Putina. Ujawniono, jaka może być skala mobilizacji

Choć oficjalnie władze Rosji mówią o mobilizacji 300 tys. osób, to co innego ma być zapisane w utajnionym punkcie 7. dekretu prezydenta Rosji...

zobacz więcej

Gazeta poinformowała, że ćwiczenia odbywają się na terenie dwóch baz wojskowych w Hiszpanii dla grupy 19 ukraińskich wojskowych. Dodała, że w poniedziałek przybyli oni samolotem do bazy w Saragossie, na północnym wschodzie kraju. 


Ukraińscy wojskowi używają podczas treningu „broni, którą zastosują przeciwko najeźdźcy”, poinformował dziennik, zaznaczając, że szkolenia te mają miejsce kilka tygodni po krytyce ze strony Kijowa, że Madryt ogranicza wysyłkę na Ukrainę obiecanego uzbrojenia. 


Dostawy broni  


Pod koniec sierpnia rząd Sancheza ogłosił, że nigdy nie przerwał wspierania uzbrojeniem sił zbrojnych Ukrainy, a w najbliższym transporcie do tego kraju znajdzie się ponad 1000 sztuk amunicji dalekiego zasięgu, pojazdy opancerzone TOA APC M-113, system rakietowy obrony punktowej, odzież i sprzęt zimowy oraz 1000 ton oleju napędowego. 


Zapowiedź ta pojawiła się kilka dni po deklaracji ambasadora Ukrainy w Madrycie Serhija Pohorelcewa, który powiedział, że rząd Sancheza wstrzymał na początku maja dostawy uzbrojenia dla Kijowa. 

  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej