RAPORT

Tusk kontra Tusk

Prezydent Andrzej Duda „Gościem Wiadomości”: Putin popełnił błąd [WIDEO]

Z Nowego Jorku płynie sygnał, że wsparcie dla Ukrainy jest stabilne. Jest pełna mobilizacja do tego, by wspierać Ukrainę do samego końca – powiedział prezydent Andrzej Duda w programie „Gość Wiadomości”. Polski przywódca kończy wizytę w Nowym Jorku, gdzie miała miejsce 77. sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Tajny 7. punkt dekretu Putina. Ujawniono, jaka może być skala mobilizacji

Choć oficjalnie władze Rosji mówią o mobilizacji 300 tys. osób, to co innego ma być zapisane w utajnionym punkcie 7. dekretu prezydenta Rosji...

zobacz więcej

Wczoraj prezydent odbył spotkania bilateralne, między innymi z prezydentem Turcji. Wysłuchał też wystąpienia prezydenta USA Joe Bidena i wraz z pierwszą damą wziął udział w przyjęciu wydanym przez amerykańska parę prezydencką. Spotkał się również z sekretarzem generalnym ONZ Antoniem Guterresem, szefami ONZ-owskich agencji i premierem Ukrainy.


„Tutaj nikt nie mięknie”


Andrzej Duda podczas czwartkowej rozmowy z TVP Info w Nowym Jorku był pytany o to, jaki sygnał płynie z 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. – Tutaj nikt nie mięknie ze strachu przed różnymi groźbami wysyłanymi przez Rosję, przez choćby prezydenta Władimira Putina w jego ostatnim wystąpieniu, przed tą mobilizacją, którą zapowiedział w Rosji, która zresztą w samej Rosji budzi, jak widać w mediach, wielkie emocje i protesty – zaznaczył prezydent.


– Rosyjski przywódca w jakimś sensie popełnił błąd sugerując zagrożenie nuklearne, ponieważ reakcja była przeciwna. Kraje, które do tej pory były ostrożne w swoich ocenach wobec Rosji, tym razem zamarły w zdumieniu, że Putin posuwa się do takich sugestii – kontynuował Andrzej Duda.


Pytany, czy zgadza się z opiniami komentatorów, że największymi sojusznikami Ukrainy są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Polska, prezydent, odparł, że „jesteśmy – co zaznacza sam prezydent Zełenski – w awangardzie pomocy Ukrainie”.


Jak wskazywał, także w polskim interesie jest, by rosyjska armia została powstrzymana. – Podziękowałem Joe Bidenowi za wsparcie Ukrainy i kolejne decyzje, które są w Kongresie. Ukraina stawia dzięki temu czoła ogromnej armii – dodał.


Ogromne interesy z Rosją


Odnosząc się do uwagi prowadzącego rozmowę Michała Adamczyka, że niektóre państwa, np. Niemcy ociągają się z pomocą, Andrzej Duda powiedział, że „każdy kraj realizuje swoją politykę i jak widać, każdy kraj ma też swoje interesy”.


– Pamiętajmy, że Niemcy to Nord Stream 1, Nord Stream 2, to ogromne interesy realizowane wspólnie z Rosją, z Gazpromem – wskazał prezydent. Zauważył, że są wśród władz niemieckich również ludzie, którzy starają się, by pomoc była jednak jak największa. – Ale sytuacja jest, jaka jest – dodał.


Zobacz także: Prezydent Duda przerwał oficjalny program wizyty w USA

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej