RAPORT

Tusk kontra Tusk

HUR o uwolnionych obrońcach Azowstalu: Wielu poddano brutalnym torturom

Część uwolnionych trafiła do szpitala (fot. PAP/EPA/SECURITY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT)
Część uwolnionych trafiła do szpitala (fot. PAP/EPA/SECURITY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT)

Część uwolnionych w środę z rosyjskiej niewoli jeńców była brutalnie torturowana – powiedział w czwartek generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).

Miedwiediew grozi bronią atomową. Pisze o „celach w Europie i USA”

Każda broń w arsenale Moskwy, w tym strategiczna broń jądrowa, może być użyta w celu „obrony” anektowanych ukraińskich terytoriów – grozi były...

zobacz więcej

Uwolnieni w środę z niewoli jeńcy są w różnym stanie: są osoby, które są w mniej więcej dobrym stanie fizycznym, pomijając skutki niedożywienia – poinformował na briefingu Budanow. Wśród uwolnionych są też osoby, wobec których stosowano „bardzo brutalne tortury”; odsetek takich osób jest wysoki – dodał szef HUR. Część uwolnionych przebywa w szpitalu. 


Jeńcy byli przetrzymywani zarówno na terytorium ukraińskim tymczasowo okupowanym przez siły rosyjskie, jak i w Rosji. 


Szef biura (administracji) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w rezultacie wymiany jeńców uzgodnionej za pośrednictwem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 215 ukraińskich obrońców. 


Budanow podkreślił, że to największa wymiana od początku pełnowymiarowej inwazji. Zaznaczył, że etapy operacji odbywały się na terytorium czterech krajów: Ukrainy, Polski, Turcji, Arabii Saudyjskiej – pisze agencja Ukrinform. 


Wśród ukraińskich wojskowych, których udało się wymienić za 55 żołnierzy rosyjskich i prorosyjskiego polityka, a zarazem kuma prezydenta Władimira Putina, Wiktora Medwedczuka, znaleźli się obrońcy Mariupola, także z pułku Azow, w tym słynna sanitariuszka „Ptaszka” Kateryna Poliszczuk i lekarka Mariana Mamonowa, która jest w zaawansowanej ciąży. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej