RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Minister Rau: Polska chce pełnego pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności

Szef MSZ Zbigniew Rau wystąpił na forum RB ONZ (fot. Bartosz Peterman/MSZ)
Szef MSZ Zbigniew Rau wystąpił na forum RB ONZ (fot. Bartosz Peterman/MSZ)

Najnowsze

Popularne

Polska opowiada się za pełnym pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności i zapłaceniem przez nią odszkodowania za zniszczenia spowodowane jej agresją na Ukrainę – powiedział w czwartek szef MSZ Zbigniew Rau na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Kolejki Rosjan na granicy z Finlandią. Próbują opuścić kraj [WIDEO]

Coraz więcej Rosjan próbuje przedostać się do Finlandii. Wzmożony ruch na przejściach granicznych rozpoczął się w nocy ze środy na czwartek; tworzą...

zobacz więcej


– Każdy dzień przynosi nowe dowody i zeznania na temat rosyjskich zbrodni popełnianych na okupowanych terytoriach – powiedział Rau podczas debaty na Radzie Bezpieczeństwa.


Polska opowiada się za pełną odpowiedzialnością (Rosji)za wszystkie zbrodnie i za odszkodowaniem za wyrządzone szkody – mówił Rau.


Dodał też, że świat powinien poważnie rozważyć zgłoszoną w środę przez prezydenta Ukrainy propozycję stworzenia specjalnego trybunału międzynarodowego do osądzenia rosyjskich zbrodni popełnionych przeciwko Ukrainie oraz mechanizmu do wypłacenia odszkodowań za poniesione straty. 


Prezydent Duda w amerykańskiej telewizji: Ogłaszając mobilizację, Rosja pokazuje słabość

Ogłaszając mobilizację, Rosja pokazuje swoją słabość i sieje strach w swoim społeczeństwie; na Ukrainie zginęły już tysiące rosyjskich żołnierzy, a...

zobacz więcej

Specjalne posiedzenie RB ONZ


O powołanie specjalnego trybunału ONZ, który rozliczyłby Rosję ze zbrodni na Ukrainie, apelował w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, a dzisiaj w ONZ powtórzył to szef dyplomacji tego kraju Dmytro Kułeba. – Z powodów prawnych Międzynarodowy Trybunał Karny nie może tego zrobić. Ale zbrodnia agresji nie może nie zostać ukarana. Będziemy pracować ze wszystkimi krajami, które sprzeciwiają się bezkarności i chcą wystąpić przeciwko złu międzynarodowych zbrodni – mówił Kułeba.O rozliczenie Rosji przed międzynarodowymi trybunałami apelował również polski prezydent Andrzej Duda.


W trakcie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego wojnie na Ukrainie, do rozliczenia Rosji ze zbrodni wojennych popełnionych wezwał w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Podkreślił, że każdego dnia na Ukrainie ginie lub zostaje rannych pięcioro dzieci, a tysiące Ukraińców stało się ofiarami rosyjskich bombardowań terenów cywilnych. Guterres poinformował, że ONZ zebrała liczbę raporty o okrucieństwach popełnianych na Ukrainie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej