RAPORT

Tusk kontra Tusk

Prezydent Duda przerwał oficjalny program wizyty w USA

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy w 2019 Edward Mosberg został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski (fot. PAP/Jan Dzban)
Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy w 2019 Edward Mosberg został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski (fot. PAP/Jan Dzban)

Prezydent Andrzej Duda przerwał program swojego pobytu w Nowym Jorku, by wraz z małżonką uczestniczyć w pogrzebie Edwarda Mosberga – poinformował na Twitterze szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch.


Gen. Hodges o Putinie: Przypomina mi Hitlera, gdy ten szkolił chłopców i starców dla Wehrmachtu

– Obecne zachowanie Putina przypomina mi Hitlera, który w ostatnich dniach III Rzeszy szkolił chłopców i starców dla Wehrmachtu. Ironia losu:...

zobacz więcej

Edward Mosberg był polskim Żydem ocalałym z Holokaustu. W czasie II wojny światowej trafił do krakowskiego getta, był też więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Podczas wojny zamordowanych zostało kilkunastu członków jego rodziny, on sam ocalał.


W latach 50. XX wieku Edward Mosberg wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zaangażował się w upowszechnianie wiedzy na temat Holokaustu, działał też na rzecz poprawy stosunków polsko-żydowskich. Wielokrotnie brał udział w Marszu Żywych w Auschwitz-Birkenau. Postanowieniem prezydenta RP Andrzej Dudy z 27 kwietnia 2019 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski za „wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu, za upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów”.


Edward Mosberg zmarł w nocy z środy na czwartek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej