RAPORT

Tusk kontra Tusk

Gen. Hodges o Putinie: Przypomina mi Hitlera, gdy ten szkolił chłopców i starców dla Wehrmachtu

Hodges nie wyklucza, że może dojść do użycia broni jądrowej (fot. Contributor/Getty Images)
Hodges nie wyklucza, że może dojść do użycia broni jądrowej (fot. Contributor/Getty Images)

– Obecne zachowanie Putina przypomina mi Hitlera, który w ostatnich dniach III Rzeszy szkolił chłopców i starców dla Wehrmachtu. Ironia losu: Putin robi to, co robili naziści – powiedział w czwartek dziennikowi „Bild” były dowódca armii amerykańskiej w Europie generał Ben Hodges.

Miedwiediew grozi bronią atomową. Pisze o „celach w Europie i USA”

Każda broń w arsenale Moskwy, w tym strategiczna broń jądrowa, może być użyta w celu „obrony” anektowanych ukraińskich terytoriów – grozi były...

zobacz więcej

 Zapytany, czy uważa, że po mobilizacji wojska rosyjskie mogą jeszcze odwrócić losy wojny na Ukrainie Hodges odpowiedział, że „bez potężnego wsparcia artyleryjskiego, ci nowi żołnierze będą jedynie mięsem armatnim, siedząc w zimnych, mokrych okopach tej zimy, podczas gdy siły ukraińskie będą posuwać się naprzód”. 


Hodges nie wyklucza, że może dojść do użycia broni jądrowej, „ale broń jądrowa jest najbardziej przydatna, gdy się jej nie używa. Ze względu na jej potencjał odstraszający” – wyjaśnił. 


Zdaniem generała Putin jest „zimny jak lód”, ale „nie jest szalony: doskonale wie, że USA nie uniknęłyby wtedy pełnego zaangażowania w tę wojnę. (...) A zresztą: rosyjscy generałowie też wiedzą, że po Putinie będzie przyszłość! Oni nie chcą spaść z urwiska jak Thelma i Louise” (bohaterki filmu Ridleya Scotta, które w ostatniej scenie pędzą samochodem w stronę przepaści). 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej