RAPORT

Pogarda

Kolejki Rosjan na granicy z Finlandią. Próbują opuścić kraj [WIDEO]

Ruch na granicy rosyjsko-fińskiej wzrósł znacząco (fot. STAFF / Reuters / Forum)
Ruch na granicy rosyjsko-fińskiej wzrósł znacząco (fot. STAFF / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Coraz więcej Rosjan próbuje przedostać się do Finlandii. Wzmożony ruch na przejściach granicznych rozpoczął się w nocy ze środy na czwartek; tworzą się ponad stumetrowe kolejki samochodów – przekazała w czwartek fińska straż graniczna. W środę prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w kraju częściową mobilizację.

Rosja na szczycie ONZ. Żaryn przestrzega przed konsekwencjami

Trwający szczyt ONZ będzie dla Rosji okazją do walki informacyjnej. Obecny na szczycie szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow jest ważnym funkcjonariuszem...

zobacz więcejFinlandia pracuje nad możliwością zamknięcia granicy dla Rosjan. Rząd w Helsinkach, w przeciwieństwie do krajów bałtyckich i Polski, nie wprowadził żadnych ograniczeń w przekraczaniu granicy dla obywateli Rosji. Tymczasem Rosjanie, którzy chcą uniknąć poboru do wojska, próbują opuścić kraj m.in. przez rosyjsko-fińską granicę.


– Postanowiliśmy rozpocząć przygotowywanie decyzji, w jaki sposób możemy ograniczyć ruch turystyczny z Rosji lub całkowicie go zakazać. Może wiązać się to z wprowadzeniem nowej ustawy, która zostanie natychmiast przyjęta, lub z interpretacją istniejących już przepisów – przekazał w środę wieczorem szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto. – Nie chcemy być krajem tranzytowym dla tych, którzy mają wizy Schengen przyznane przez inne kraje UE – oświadczył na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.


Duży ruch na granicy


Jak poinformował w czwartek oddział straży granicznej dla południowo-wschodniej Finlandii, obecnie ruch na granicy jest większy niż w poprzednich dniach. Oddział kontroluje przejścia drogowe w południowej Karelii, tj. łączące Finlandię głównie z regionem Petersburga.


W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba przybyłych do Finlandii osób z rosyjskim paszportem wzrosła o prawie 60 proc. - podano w komunikacie. Tylko w środę przez przejścia na wschodniej granicy do kraju przyjechało ponad 5 tys. Rosjan (w poprzednią środę było ich nieco ponad 3 tys.).

Przejścia w południowo-wschodniej Finlandii są zwykle o wiele bardziej popularne niż np. w Północnej Karelii czy Laponii. Przybywający z Rosji to zarówno pojedynczy podróżni, jak i rodziny z dziećmi. Przyjeżdżają do Finlandii głównie własnymi samochodami.

Finlandia ograniczy możliwość wjazdu dla Rosjan

Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto zapowiedział, że rząd wypracuje rozwiązanie ograniczające wjazd turystów z Rosji do Finlandii. ...

zobacz więcej

Ostatnia możliwość wjazdu


Finlandia jest ostatnim unijnym krajem sąsiadującym z Rosją, przez który rosyjscy obywatele mogą jeszcze (mimo ograniczeń po fińskiej stronie) wjechać do strefy Schengen.


Na początku września wspólne regionalne stanowisko w sprawie ograniczenia możliwości podróżowania Rosjan do Unii Europejskiej uzgodnili premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. „Inicjatywa ma na celu zmobilizowanie pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej i jej instytucji do przyjęcia wspólnego stanowiska w zakresie ograniczenia, innych niż całkowicie niezbędne, podróży obywateli rosyjskich” – podkreślało polskie MSWiA.


Zgodnie z opublikowaną w Dzienniku Ustaw regulacją od 19 września Rosjanie podróżujący w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych, nie mogą przyjeżdżać do Polski zza granicy zewnętrznej UE.


Jak wyjaśniał wcześniej w rozmowie wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, restrykcje dotyczą Rosjan na wszystkich przejściach granicznych, a od 26 września również na lotniskach i w portach morskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej