RAPORT

Pogarda

Zamieszki w Iranie po śmierci 22-latki. Płoną auta i komisariaty

Po śmierci Mahsy Amin w Iranie dochodzi do gwałtownych protestów (fot. PAP/EPA)
Po śmierci Mahsy Amin w Iranie dochodzi do gwałtownych protestów (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

W Iranie nie ustają zamieszki i protesty po śmierci 22-letniej Mahsy Amin. Młoda kobieta zapadła w śpiączkę i zmarła po tym, jak została zatrzymana przez policję ds. moralności z powodu „nieodpowiedniego” nakrycia głowy. Jak informuje Reuters, w czwartek w Teheranie i innych miastach dochodziło do podpaleń samochodów i komisariatów. Od piątku zginęło już co najmniej 31 osób.

Starcia w Iranie po śmierci zatrzymanej kobiety. Są ofiary

Pięć osób zginęło w poniedziałek w kurdyjskim regionie Iranu w trakcie protestów w związku ze śmiercią młodej Iranki, która zmarła po zatrzymaniu...

zobacz więcej

22-letnia Mahsa Amini została w ubiegłym tygodniu zatrzymana przez irańską policję moralności w związku z nakryciem głowy, które zdaniem funkcjonariuszy niedostatecznie zasłaniało jej włosy. Po zatrzymaniu młoda kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu.


Protesty po jej śmierci wybuchły w piątek przed szpitalem w Teheranie, krótko po potwierdzeniu zgonu kobiety. Członkowie jej rodziny oskarżyli policję o przemoc, z kolei irańskie władze wskazały na problemy z sercem, które miały doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę. Według rodziny Mahsa nie cierpiała na żadne schorzenia kardiologiczne.


Do największej liczby protestów doszło w prowincji Kurdystan, z którego pochodziła kobieta. Obecnie demonstracje obejmują ponad 50 miast, w tym Teheran, na całym obszarze Iranu. Wśród demonstrantów pojawiły się antyreżimowe hasła, a część z biorących udział w protestach kobiet zaczęła palić przykazane obowiązującym w Iranie prawem szariatu chusty lub obcinać włosy.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, jeden z komponentów irańskich sił zbrojnych, wezwał w czwartek krajowe sądy do ścigania osób rozpowszechniających fałszywe informacje dotyczące śmierci Mahsy Amini. „Solidaryzujemy się z rodziną zmarłej kobiety i wystosowaliśmy wniosek do sądów o identyfikację i ściganie osób szerzących fałszywe informacje i plotki, które narażają psychologiczne bezpieczeństwo społeczeństwa” – podano w oświadczeniu Korpusu.


W wyniku protestów po śmierci Mahsy Amini zginęło dotąd 31 osób – poinformowała w czwartek AFP. Irańskie władze zdementowały zarzuty o zabójstwie protestujących przez siły porządkowe, oskarżając o to uzbrojone grupy opozycyjne. W zamieszkach zabito co najmniej dwóch członków Basidżu, prorządowej organizacji paramilitarnej.

Zgodnie z irańskim (islamskim) prawem szariatu, narzuconym po rewolucji w 1979 roku, kobiety są zobowiązane do zakrywania włosów i noszenia długich, luźnych ubrań, aby ukryć swoją sylwetkę. Łamiącym prawo grozi publiczne upomnienie, grzywna lub areszt.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej