RAPORT

Tusk kontra Tusk

Wybuch w Koksowni Przyjaźń. Są informacje o rannych

Koksownia Przyjaźń to druga pod względem wielkości koksownia w Polsce (fot. PAP/Tomasz Wiktor)
Koksownia Przyjaźń to druga pod względem wielkości koksownia w Polsce (fot. PAP/Tomasz Wiktor)

Eksplozja w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Zdarzenie miało miejsce chwilę przed godziną 15 w czwartek. – Otrzymaliśmy zgłoszenie o wybuchu w komorze węglowej nr 2. Część konstrukcji uległa zawaleniu – powiedział portalowi tvp.info oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP asp. mgr Stefan Flasza. Sześć osób zostało poszkodowanych; zostali już przewiezieni do okolicznych szpitali. Jeden budynek Koksowni jest częściowo zawalony, konstrukcja sąsiedniego też została uszkodzona.

Anna Moskwa: Na rynek powinno trafić ok. 5 mln ton odsianego węgla z importu

Węgiel z importu płynie i będzie płynął do kraju – oświadczyła w czwartek minister klimatu Anna Moskwa w Zakopanem. Jak dodała, na rynek powinno...

zobacz więcej

Oficer prasowy PSP w Dąbrowie Górniczej wskazuje, że wśród osób poszkodowanych główne obrażenia to urazy i oparzenia.


Jak wyjaśnia asp. mgr Stefan Flasza, na miejsce skierowano pięć zastępów straży, a w akcji ratowniczej uczestniczy również kilka jednostek zakładowej służby zabezpieczenia. Na miejsce skierowano także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W sumie pracuje tam 60 strażaków i 15 samochodów z PSP, OSP i zakładowej straży pożarnej.


Z kolei rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski dodaje, że do wybuchu doszło w jednej z hal na terenie koksowni Przyjaźń należącej do JSW Koks SA. – Doszło tam do wybuchu w komorze węglowej pieca, w wyniku wybuchu zniszczony został piec i częściowo budynek hali – powiedział Kierzkowski.


Jak przyznaje rzecznik prasowy JSW Koks Roman Brańka, przyczyny wybuchu wciąż nie są znane. – Dopiero po zbadaniu miejsca zdarzenia, po zabezpieczeniu materiału dowodowego, który pozostał, specjaliści orzekną, na którym etapie i dlaczego doszło do tego zdarzenia – wyjaśnił.


Koksownia Przyjaźń to druga co do wielkości koksownia w Polsce. 


Zobacz także: Czy węgiel w czeskich składach, dwukrotnie tańszy niż polski, pochodzi z Polski? Fake news

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej