RAPORT

Pogarda

Anna Moskwa: Na rynek powinno trafić ok. 5 mln ton odsianego węgla z importu

Najnowsze

Popularne

Węgiel z importu płynie i będzie płynął do kraju – oświadczyła w czwartek minister klimatu Anna Moskwa w Zakopanem. Jak powiedziała, na rynek powinno trafić ok. 5 mln ton odsianego węgla.

Hołownia: Turów trzeba zamknąć; musimy natychmiast wyjść z węgla

Szymon Hołownia domaga się, aby Polska „natychmiast odeszła od wydobycia węgla kamiennego i brunatnego”. W Radiu ZET polityk powtórzył także swoje...

zobacz więcej

Spółki, które otrzymały polecenie importu węgla, zakontraktowały już 80 proc. planowanej ilości. Jest to tyle, że po przesianiu sprowadzonego węgla powinno pozostać ok. 5 mln ton węgla nadającego się do użytku w gospodarstwach domowych – zapewniła minister. Prezes Rady Ministrów nakazał importowanie węgla spółkom PGE Paliwa i Węglokoks. 


Jak przypomniała minister klimatu, do Polski obecnie jest importowany głównie węgiel z Kolumbii, sprowadzany już wcześniej na cele energetyczne. Jest jednak poddawany procesowi odsiewania, miał energetyczny trafia do spółek energetycznych, a odsiany grubszy węgiel - do gospodarstw domowych. Jak dodała minister, w przypadku węgla kolumbijskiego grubsza część stanowi ok. 30 proc. – W przypadku Indonezji, Australii i RPA jest to ok. 20 proc. – zaznaczyła Anna Moskwa. 


Jak podkreślała, cały proces importu został zaplanowany w ten sposób, żeby na rynek trafiło 5 mln ton przesianego, grubszego węgla. – Te 5 mln ton to jest więcej, niż szacowaliśmy, że rynek potrzebuje – zaznaczyła minister. 


Anna Moskwa poinformowała też, że rząd planuje wprowadzić dodatki energetyczne dla użytkowników pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej