RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Radni PiS pokazali dokumenty. Czy GZDiZ mógł zapobiec wycięciu 180-letniej palmy?

Palmiarnia w Gdańsku (fot. PAP/Adam Warżawa)
Palmiarnia w Gdańsku (fot. PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Wraca sprawa palmy w Parku Oliwskim w Gdańsku. Radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że do wycięcia 180-letniego daktylowca doprowadziły wieloletnie zaniedbania Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni podczas rozbudowy palmiarni. W czwartek Przemysław Majewski i Andrzej Skiba podczas konferencji prasowej w parku przedstawili zdjęcia i dokumenty, mające wskazywać przyczyny obumarcia palmy.

Gdańsk wyciął palmę. Miała trafić na uniwersytet, leży na składowisku

W palmiarni w Parku Oliwskim w Gdańsku został wycięty ponad 180-letni daktylowiec. Był jedną z wizytówek miasta, więc jego pień miał trafić na...

zobacz więcej

Radni PiS podczas konferencji w Parku Oliwskim przypomnieli, że rozbudowa palmiarni rozpoczęła się 17 lipca 2017 roku, a w grudniu 2021 roku z powodu złego stanu 180-letniego daktylowca musiał on zostać wycięty. Jak przekonują politycy PiS w wiadomości przesłanej na platformę Twoje Info, to „przykład źle zaplanowanego i poprowadzonego procesu budowlanego”, a „także przykład na fatalne zarządzanie lub jego brak w zakresie zieleni w Parku Oliwskim, ze szczególnym uwzględnieniem kompleksu palmiarni”.


Majewski przekonywał na konferencji prasowej, że to „zaniechania urzędników GZDiZ, a w szczególności dyrektora Mieczysława Kotłowskiego” doprowadziły wycięcia palmy. Jego zdaniem „palmę i wiele roślin, które zostały wycięte, można było uratować”, ale potrzebne były do tego dobra wola i zaangażowanie, „a przede wszystkim odpowiedzialni ludzie na stanowiskach w Urzędzie Miasta”.

Jak twierdził, w czerwcu 2018 pojawiły się pierwsze informacje o pogarszającym się stanie roślinności. Radny pwołał się na notatkę służbową z 13 czerwca 2018 roku pracowników GZDiZ z działu utrzymania zieleni i na opinię prof. Witolda Burkiewicza, który zajmował się roślinnością palmiarni i koordynacją kwestii wycinania i sadzenia nowych roślin..

 

Czytaj także: GZDiZ ustawiło przetarg? Radni PiS zawiadamiają o podejrzeniu przestępstwa


– On razem z innymi urzędnikami już w czerwcu 2018 roku informował dyrektora Mieczysława Kotłowskiego o tym, że – cytuję: „nastąpiło pogorszenie się stanu zdrowotnego palmy daktylowej znajdującej się w miejscu tymczasowego zabezpieczenia roślin pod konstrukcją z folii, w postaci postępującego procesu zanikania liści oraz początków procesów gnilnych dolnych partii pnia palmy, których przyczyną może być długotrwałe przebywanie w zamkniętej konstrukcji folii. Zły stan kondycji rośliny może być spowodowany brakiem realizacji odpowiednich zabiegów fitosanitarnych oraz nawożenia” – mówił Majewski, odczytując fragmenty notatki.

180-letnia palma owinięta folią (fot. Twoje Info)
180-letnia palma owinięta folią (fot. Twoje Info)

Najstarsza w Polsce palma obumarła. Sprawę bada prokuratura

W palmiarni w Parku Oliwskim w Gdańsku zostanie wycięty ponad 180-letni daktylowiec. Sprawa popularnego wśród mieszkańców miasta drzewa budzi wiele...

zobacz więcej


Radni PiS poinformowali też, że w kwietniu 2020 roku stwierdzono obumieranie palmy oraz zły stan innych roślin. Skiba odwołując się do kolejnej notatki służbowej zwrócił uwagę na zapisany w niej następujący komentarz: „w trakcie prowadzonej rewizji stwierdzono – temperatura panująca we wnętrzu tymczasowego namiotu foliowego – 14 stopni Celsjusza”.

 

– Druga sprawa – „stan zdrowotny palmy pogarsza się” – wyraźnie napisano – zaznaczył radny, dodając, że w notatce z 3 kwietnia 2020 roku „stwierdzono niebezpieczny proces postępującego obumierania liści, wynikający ze złych warunków panujących w tymczasowym namiocie foliowym, stwarzającym realne zagrożenie dla żywotności palmy”.

 

Majewski z kolei przypomniał, że w październiku tego samego roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz pojawiła się przy daktylowcu i stwierdziła, że roślina „ma się dobrze”. W styczniu 2021 roku okazało się, że niektóre rośliny, w tym palma znajdowały się w „tragicznym stanie” – wskazali Skiba i Majewski, powołując się na kolejną notatkę służbową. Jak odczytano, wszystkie rośliny w palmiarni były „zapuszczone, połamane, brudne, powykrzywiane; między roślinami znajduje się pełno śmieci oraz materiałów budowlanych”.

 

180-letni daktylowiec został wycięty w grudniu 2021 roku.

 


 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej