RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Święto terytorialsów. „Tradycja WOT nawiązuje do ideałów AK”

Terytorialsi (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Terytorialsi (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

27 września przypada 83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Z tej okazji żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w uroczystych obchodach w Rzeszowie – informuje oficer prasowa 3. PBOT ppor. Magdalena Mac w komunikacie przesłanym platformie Twoje Info.

Terytorialsi będą ćwiczyć przy granicy z Białorusią

Od piątku do niedzieli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i żołnierze wojsk operacyjnych będą przeprowadzać ćwiczenia w strefie przygranicznej z...

zobacz więcej

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godz. 12 w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Następnie, o godz. 13 przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów odbędzie się apel z okazji 83. rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego i święta WOT.

 

Ppor. Mac wyjaśnia, że ustanowienie święta terytorialsów „w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego podkreśla historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej”. Jak dodała, „tradycja WOT nawiązuje do ideałów AK”. Żołnierze kierują się wartościami honoru, odwagi i umiłowania Ojczyzny.

 

Jak informuje oficer prasowa, formowanie 3. PBOT im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” zaczęło się w 2017 r. Na stałe brygada ta działa w województwie podkarpackim, a dowodzi nią płk Michał Małyska.

 

Czytaj także: Wojska Obrony Terytorialnej stworzą struktury lotnicze

 

Jej zadaniem jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności Podkarpacia. W czasie pokoju żołnierze 3. PBOT realizują swoją misję „m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej