RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Co Tusk pisał do Putina? Dyplomata komentuje ujawnione dokumenty

List Donalda Tuska do Władimira Putina z 2008 r., dotyczący m.in. polityki energetycznej, „kompromituje lidera Platformy Obywatelskiej” – ocenił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Rachoń ujawnia nieznany list Tuska do Putina z 2008 r. „Szokujące i odrażające” [WIDEO]

Michał Rachoń w programie „#Jedziemy” ujawnił nieznany dotąd list Donalda Tuska do Władimira Putina, jaki polski premier napisał w czerwcu 2008 r....

zobacz więcej

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk skomentował ujawniony w programie „#Jedziemy” TVP Info list Donalda Tuska do Władimira Putina po wizycie Radosława Sikorskiego w Moskwie, napisany w czerwcu 2008 r. 

 

W liście były premier pisał, że „Polska jest zainteresowana stabilnymi dostawami rosyjskiej ropy i gazu”. Tusk zaznaczył, że „unijno-rosyjski dialog energetyczny sprzyja wypracowywaniu klarownych zasad współpracy, a wspólnym mianownikiem (...) jest rozwinięta sieć ropociągów i gazociągów”. 

  

– Coś niebywałego. Nie wydawało mi się do tej pory możliwe, żeby polski polityk mógł tego rodzaju oczekiwania mieć czy w ogóle zgłaszać takie poglądy. To jest coś niebywałego i kompromituje takiego polityka – ocenił Wawrzyk w TVP Info. 

  

Prowadzący program Michał Rachoń zacytował też inny fragment listu Tuska do Władimira Putina po jego wizycie w Moskwie: „Uważamy, że w tej wrażliwej dziedzinie (chodzi o energetykę) należy unikać takich rozwiązań, które stwarzałyby wrażenie, że są kierowane przeciw komukolwiek. Wychodzimy w tej sprawie z założenia, że pojęcie dywersyfikacji dostawców bezpośrednio wiąże się z dywersyfikacji odbiorców a wspólnym mianownikiem tych pojęć jest rozwinięta sieć ropociągów i gazociągów”. 

– Szokujące słowa, ale myślę, że oddające istotę polityki Donalda Tuska i ekipy PO, którzy traktowali Rosję, jako przyjaciela, traktowali Rosję jako wiarygodnego partnera i mało tego robili wszystko, żeby tak pozostało, a nie robili nic żeby tę sytuację zmienić – ocenił Wawrzyk. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej