RAPORT

Prorosyjska era Tuska

W Wilnie otwarto Instytut Polskiego Dziedzictwa Narodowego

Instytut zajmować się będzie kwerendą wspomnień, dzienników, korespondencji (fot. Maciej Biedrzycki/PFN)
Instytut zajmować się będzie kwerendą wspomnień, dzienników, korespondencji (fot. Maciej Biedrzycki/PFN)

Najnowsze

Popularne

W Wilnie odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego. Wydarzeniu towarzyszyła Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna. W ramach otwarcia została poświęcona sala konferencyjno-wystawowa; nadano jej imię prof. dr hab. Waldemara Parucha – przekazał rzecznik Polskiej Fundacji Narodowej Temistokles Brodowski.

PFN finansuje lekcje języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy

Polska Fundacja Narodowa finansuje lekcje polskiego dla uchodźców z Ukrainy, przyjętych przez Łebski Uniwersytet Ludowy – poinformował rzecznik...

zobacz więcej

Otwarcie instytutu, który powstał przy wsparciu PFN, miało miejsce w środę w Wilnie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oo. franciszkanów. 

 

– Powołanie instytutu nie byłoby możliwe bez zaangażowania Polskiej Fundacji Narodowej, która konsekwentnie od 2019 r., w ramach projektu „Polskie Dziedzictwo – Wschód” wspiera powstanie placówki polskiej na Litwie oraz remont pomieszczeń przeznaczonych do jej funkcjonowania – podkreśla rzecznik fundacji. 

  

– Instytut Polskiego Dziedzictwa w Wilnie to podmiot powołany przez PFN we współpracy z gospodarzami niezwykłego, ważnego z perspektywy historycznej miejsca – klasztoru ojców franciszkanów w Wilnie. Uzyskujemy przestrzeń dialogu edukacyjnego, historycznego i kulturalnego na Litwie. Zapraszamy wszystkie środowiska i instytucje do kooperacji i nadania Instytutowi Polskiego Dziedzictwa w Wilnie renomy miejsca twórczych projektów –powiedział prezes PFN Marcin Zarzecki. 

  

Celem działalności Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie będzie zachowanie, utrwalenie i pomnożenie dorobku społeczności polskiej na Litwie w wiekach minionych i współcześnie oraz stworzenie obiektywnego obrazu jej dokonań.

PFN: Żołnierze NATO stacjonujący w Polsce odwiedzili Łotwę

Żołnierze NATO stacjonujący w Polsce w ramach programu Polskiej Fundacji Narodowej „Zwiastun” odwiedzili Łotwę, gdzie usłyszeli o historii...

zobacz więcej

Szczegółowo Instytut zajmować się będzie kwerendą wspomnień, dzienników, korespondencji, opracowywaniem ich i wydawaniem drukiem, gromadzeniem, kopiowaniem cyfrowych materiałów będących w posiadaniu prywatnym, spisywaniem i nagrywaniem wspomnień miejscowych Polaków, inwentaryzacją polskich cmentarzy, organizowaniem konferencji tematycznych z publikacją wydawnictw pokonferencyjnych oraz szkoleniami dla gromadzących i inwentaryzujących dokumenty.

  

– Projekty realizowane przez Polską Fundację Narodową stwarzają szansę przywrócenia świetności artefaktom oraz ocalenia pamięci historycznej dla przyszłych pokoleń. To wspólne kulturowe dziedzictwo zbliżające do siebie dwa sąsiadujące ze sobą kraje, dwa narody, które tworzyły dawniej Rzeczpospolitą Obojga Narodów – powiedział wiceprezes fundacji Michał Góras.

  

Działanie, które w ramach swoich celów statutowych wsparła Polska Fundacja Narodowa, polega na dostosowaniu pomieszczeń poddasza kościoła i klasztoru franciszkanów w Wilnie, na potrzeby Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego oraz stworzenie w nim biblioteki, archiwum oraz sali konferencyjnej. 

   

Otwarciu Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie towarzyszy dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna poświęcona muzycznemu dziedzictwu XVII-XIX w. oraz koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej „Banchetto Musicale” na organach, które zostały odremontowane także dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej