RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Udało się poznać ważne rejony mózgu odpowiedzialne za myślenie

 Udało się poznać ważne rejony mózgu odpowiedzialne za myślenie (fot. Shutterstock/Triff)
Udało się poznać ważne rejony mózgu odpowiedzialne za myślenie (fot. Shutterstock/Triff)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy opracowali mapy czterech regionów mózgu odpowiedzialnych za różnorodne aspekty myślenia. Chodzi o elementy grzebietowo-bocznej kory przedczołowej, które uczestniczą w kontroli różnego typu procesach poznawczych, w tym uwagi, pamięci roboczej, podejmowania decyzji i planowania działań.

Między nami a neandertalczykami, czyli o potędze jednej mutacji

Jedna lizyna zastąpiona argininą (to jest wynik zamiany jednej literki w DNA!) w naszym białku zwanym TKTL1 w porównaniu z jego neandertalskim...

zobacz więcej

Ostatnio na łamach magazynu „Frontiers in Neuroanatomy” pracujący w ramach projektu naukowcy ogłosili opracowanie mapy czterech rejonów przedniej kory przedczołowej. Zmiany w tych regionach mogą być powiązane z różnymi chorobami – schizofrenią, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.


Badacze przeanalizowali ułożenie komórek w tkance mózgowej pobranej od 10 zmarłych osób. Na tej podstawie sporządzili mapy, które uwzględniają także różnice między poszczególnymi ludźmi.


Opisane ostatnio regiony mózgu opierały się dotychczas (w dużym stopniu) badaniom właśnie ze względu na znaczne rozbieżności u rożnych osób. Badacze poradzili sobie z tym wyzwaniem dzięki zaawansowanym metodom probabilistycznym. Zauważyli też różnice, porównując mózgi kobiet i mężczyzn. Objętość wymienionych rejonów była wyraźnie większa u kobiet.


Odkrycie może tłumaczyć różnice w funkcjach poznawczych, zachowaniu, a także w występowaniu różnych objawów chorobowych między płciami – uważają naukowcy. Nowe mapy są już włączane do udostępnianego za darmo Julich Brain Atlas.


Human Brain Project to europejski program z udziałem ponad 500 specjalistów z 16 krajów, którzy z pomocą m.in. sztucznej inteligencji i neuroinformatyki starają się rozszyfrować działanie mózgu człowieka. Jak uważają eksperci, wyniki można będzie wykorzystać zarówno w medycynie, jak i nowego typu technologiach komputerowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej