RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Hiszpania: Ambasadorowie Polski i Ukrainy inaugurowali wyjątkową wystawę w Guernice

Ambasador RP w Hiszpanii Anna Sroka oraz ambasador Ukrainy Serhij Pohorelcew(fot. @PLenEspana/Twitter)
Ambasador RP w Hiszpanii Anna Sroka oraz ambasador Ukrainy Serhij Pohorelcew(fot. @PLenEspana/Twitter)

Najnowsze

Popularne

Ambasador RP w Hiszpanii Anna Sroka wspólnie z ambasadorem Ukrainy Serhijem Pohorelcewem otworzyli w środę w Guernice wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny” prezentującą prace polskich dzieci z 1946 roku i współczesne, dzieci ukraińskich, które uciekły przed wojną.

„Tajemnica Lema”. Filmowcy mówią o autobiograficznych wątkach w dziełach pisarza [WIDEO]

„Tajemnica Lema” to dokument o wybitnym pisarzu science-fiction Stanisławie Lemie opowiedziany z perspektywy wojennych losów pisarza. Emisja w TVP...

zobacz więcej

Rosja napada na Ukrainę – RAPORT

Polska ambasador, a także ambasador Ukrainy w Hiszpanii Serhij Pohorelcew oraz burmistrz Guerniki Jose Maria Gorrono zainaugurowali wystawę w Domu Kultury Etxea pt. „Mamo, ja nie chcę wojny”, przedstawiającą rysunki polskich dzieci z 1946 roku oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich związane z tocząca się wojną na Ukrainie. Wzięli też udział w konferencji pt. „Ukraina. Dewastacyjne skutki rosyjskiej agresji i perspektywa rekonstrukcji obecnie i w czasie powojennym”.

Ambasador Anna Sroka zwróciła uwagę, że wystawa rysunków dzieci, które przeżyły II wojnę światową i tych, które obecnie cierpią z powodu wojny na Ukrainie, została przedstawiona w baskijskiej Guernice – mieście zbombardowanym podczas hiszpańskiej wojny domowej.

– To te same obrazy wojny widziane oczami dzieci, mimo że czasowo dzieli je 76 lat – powiedziała ambasador. Wyraziła nadzieję, że wkrótce ukraińskie miasta i miasteczka staną się symbolami pokoju i wolności.

Serhij Pohorelcew przypomniał, że w czasie II wojny światowej dzieci polskie były ofiarami wojny tak jak teraz dzieje się to z dziećmi ukraińskimi. Do tej pory na Ukrainie zginęło 400 dzieci – poinformował.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

„Komedianci, czyli Konrad nie żyje”. Zbuntowani aktorzy bohaterami spektaklu Teatru Telewizji

zobacz więcej

Ambasador wyraził wdzięczność Polsce i „całemu cywilizowanemu światu” za pomoc i solidarność. Nawiązał do środowej deklaracji prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie mobilizacji 300 tys. rezerwistów do walki na Ukrainie i potępił „szantaż Putina” bronią nuklearną.


Zapowiedziane rosyjskie referenda na terytoriach okupowanych nazwał „nielegalnymi” i „bez mocy prawnej”.


– Musimy znaleźć sposoby na zwiększenie dostaw broni, aby móc odnieść zwycięstwo – podkreślił Pohorelcew. – To dla nas oznacza zakończenie wojny i odzyskanie terytoriów zajętych przez Putina – powiedział.


– Musimy kontynuować walkę – stwierdził i zaapelował o dalsze wspieranie Ukrainy. Ambasador Sroka przypomniała o historycznych błędach, które doprowadziły do poprzednich wojen.


– Te błędy powtarzają się w obecnym konflikcie zbrojnym, sprowadzając cierpienie na ludność ukraińską, w tym na dzieci i młodzież – powiedziała. Przez tę wojnę ponad 3 mln dzieci stało się uciekinierami za granicą, a kolejne 3 mln musiało szukać schronienia w innych regionach Ukrainy – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej