RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Naukowcy policzyli mrówki. Na jednego człowieka przypada ich 2,5 miliona

Mrówki mają ogromne znaczenie dla życia na Ziemi (fot. Pexels)
Mrówki mają ogromne znaczenie dla życia na Ziemi (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Ile mrówek żyje na Ziemi? Pytanie może wydawać się błahe, ale naukowcy potraktowali je poważnie. Oszacowali liczbę, tłumacząc, że znajomość rozkładu i liczebności organizmów jest podstawą do zrozumienia ich roli w ekosystemie.

Serce sprzed 380 mln lat. Skamielina rzuca nowe światło na ewolucję

Serce to najstarsza jak dotąd skamielina. Należy do pradawnej ryby szczękowej i rzuca nowe światło na ewolucję ciała. Odkrycie opisano na łamach...

zobacz więcej

Naukowcy z Niemiec, Australii, Chin i Francji na łamach fachowego periodyku „Proceedings of the National Academies of Sciences” wskazali, że mrówki żyją niemal na całej Ziemi, zaś ich rolę trudno przecenić, a mimo to dotychczas nie znaliśmy ich liczebności. Teraz powiększyliśmy naszą wiedzę w tym zakresie – wskazuje portal „Kopalnia Wiedzy”.


Autorzy artykułu przeanalizowali dane z 489 badań nad mrówkami. Obejmowały one wszystkie kontynenty, główne biomy i habitaty. Na tej podstawie uczeni oszacowali, że liczba mrówek wynosi 20 x 10 do potęgi 15, czyli 20 000 000 000 000 000 - 20 biliardów osobników. I są to ostrożne szacunki – zaznaczają badacze.


Taka liczba mrówek odpowiada biomasie około 12 milionów ton suchego węgla, czyli więcej niż biomasa wszystkich dzikich ptaków i ssaków oraz około 20 proc. biomasy wszystkich ludzi.Naukowcy określili też dystrybucję różnych mrówek w różnych ekosystemach, co również ma ogromne znaczenie. – Każdego roku mrówki przemieszczają do 13 ton ziemi na każdy hektar. Mają więc olbrzymi wpływ na obieg składników odżywczych i odgrywają decydującą rolę w dystrybucji nasion – poinformował Patrick Schultheiss z Uniwersytetu w Würzburgu.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej