
Ile mrówek żyje na Ziemi? Pytanie może wydawać się błahe, ale naukowcy potraktowali je poważnie. Oszacowali liczbę, tłumacząc, że znajomość rozkładu i liczebności organizmów jest podstawą do zrozumienia ich roli w ekosystemie.
Serce to najstarsza jak dotąd skamielina. Należy do pradawnej ryby szczękowej i rzuca nowe światło na ewolucję ciała. Odkrycie opisano na łamach...
zobacz więcej
Naukowcy z Niemiec, Australii, Chin i Francji na łamach fachowego periodyku „Proceedings of the National Academies of Sciences” wskazali, że mrówki żyją niemal na całej Ziemi, zaś ich rolę trudno przecenić, a mimo to dotychczas nie znaliśmy ich liczebności. Teraz powiększyliśmy naszą wiedzę w tym zakresie – wskazuje portal „Kopalnia Wiedzy”.
Autorzy artykułu przeanalizowali dane z 489 badań nad mrówkami. Obejmowały one wszystkie kontynenty, główne biomy i habitaty. Na tej podstawie uczeni oszacowali, że liczba mrówek wynosi 20 x 10 do potęgi 15, czyli 20 000 000 000 000 000 - 20 biliardów osobników. I są to ostrożne szacunki – zaznaczają badacze.
Taka liczba mrówek odpowiada biomasie około 12 milionów ton suchego węgla, czyli więcej niż biomasa wszystkich dzikich ptaków i ssaków oraz około 20 proc. biomasy wszystkich ludzi.
Naukowcy określili też dystrybucję różnych mrówek w różnych ekosystemach, co również ma ogromne znaczenie. – Każdego roku mrówki przemieszczają do 13 ton ziemi na każdy hektar. Mają więc olbrzymi wpływ na obieg składników odżywczych i odgrywają decydującą rolę w dystrybucji nasion – poinformował Patrick Schultheiss z Uniwersytetu w Würzburgu.