RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Były wicepremier Rosji prosił Tuska, by ten zabiegał o gazowe interesy Rosji w UE

Donald Tusk podczas spotkania z Wiktorem Zubkowem w lutym 2008 roku (fot. Sysoyev Grigory / TASS / Forum)
Donald Tusk podczas spotkania z Wiktorem Zubkowem w lutym 2008 roku (fot. Sysoyev Grigory / TASS / Forum)

Najnowsze

Popularne

„Sytuację dobrze byłoby uwzględnić podczas kontaktów kierownictwa Komisji Europejskiej i krajów członkowskich UE z Ukrainą” – można przeczytać w piśmie datowanym na grudzień 2008 roku, które opublikował na Twitterze minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak pisze minister, list podpisany przez Wiktora Zubkowa, byłego wicepremiera Federacji Rosyjskiej i przewodniczącego rady dyrektorów Gazpromu został skierowany do ówczesnego premiera Donalda Tuska.

Donald Tusk wobec Ukrainy w 2008 r.: Wizyta w Berlinie i Moskwie zamiast Kijowa

– Chcemy dialogu z Rosją taką, jaka ona jest – ogłosił Donald Tusk w listopadzie 2007 r., w dniu objęcia stanowiska premiera. Miesiąc później udał...

zobacz więcej

Raport: Prorosyjska era Tuska


„Kolejny skandaliczny dokument: Zubkow – b. wicepremier Rosji i szef RN Gazpromu prosił Tuska, by ten zabiegał o gazowe interesy Rosji na forum UE. To jawnie pokazywało oczekiwania wobec »ich człowieka w Warszawie« – napisał na Twitterze Buda.


Do wpisu dodał zdjęcie pisma z 17 grudnia 2008 roku. 


Jego autorem jest Zubkow, który zwraca się do adresata słowami: „Szanowny panie prezesie”.


Zubkow opisuje w liście relacje Federacji Rosyjskiej i Gazpromu z Ukrainą. Sprawa dotyczy przesyłu gazu ziemnego i płatności, których dokonywać miałby rząd w Kijowie. 


Pod koniec Zubkow konkluduje: „Wyraźnie widać, że odpowiedzialność za powstałą krytyczną sytuację, która może odbić się na europejskich konsumentach gazu, całkowicie ponosi strona ukraińska, a zatem klucz do uregulowania sytuacji znajduje się w jej rękach. 


Daną sytuację dobrze byłoby uwzględnić podczas kontaktów kierownictwa Komisji Europejskiej i krajów członkowskich Unii Europejskiej z oficjalnymi przedstawicielami Ukrainy” – pisze ówczesny wicepremier Rosji. 


Kim jest Wiktor Zubkow?


Wiktor Zubkow ma 81 lat. Przez wiele lat był pracownikiem KPZR, a także kierownikiem rosyjskich państwowych gospodarstw rolnych. Od początku lat 90. związany z Władimirem Putinem. 


Od 14 września 2007 roku do 8 maja 2008 roku sprawował urząd premiera Rosji. Następnie na stanowisku zmienił go Putin. W jego gabinecie Zubkow został pierwszym wicepremierem. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej