RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przełom w diagnostyce medycznej? Ważny wynalazek polskich naukowców

Grafen ma ogromny potencjał (fot. Gov.pl)
Grafen ma ogromny potencjał (fot. Gov.pl)

Najnowsze

Popularne

Bioczujnik z matrycą grafenową opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego może zrewolucjonizować diagnostykę medyczną. Matryca zostanie wykorzystana jako kluczowy element konstrukcji biosensora, który w nieinwazyjny sposób monitoruje lub diagnozuje choroby nabyte i przewlekłe – informuje uczelnia.

Polscy naukowcy pomogą zbudować zbiorniki na „gaz przyszłości”

Wysokociśnieniowe, niezwykle pojemne zbiorniki kompozytowe do transportu wodoru tzw. rurowozami opracowuje międzynarodowe konsorcjum, w którego...

zobacz więcej

Zespół naukowców pod kierunkiem dr Barbary Kowalewskiej z Wydziału Chemii UW opracował matrycę grafenową o wysokiej stabilności umożliwiającej jej zastosowanie w medycynie. Użycie grafenu w matrycy pozwoliło na efektywną transmisję danych o stanie zdrowia pacjenta pozyskiwanych przez biosensory medyczne – wskazano.


Technologia produkcji matrycy objęta jest patentem. Pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a firmą Biometryks LLC została zawarta umowa licencyjna na jego wykorzystanie. Matryca grafenowa zostanie zastosowana w konstrukcji biosensora firmy Biometryks, który w nieinwazyjny sposób analizuje próbki potu, moczu lub krwi, monitoruje oraz diagnozuje choroby.


– Współpraca UW z amerykańską firmą, zajmującą się wysokimi technologiami medycznymi, dowodzi jakości wynalazków opracowywanych przez naszych naukowców. Mam wielką nadzieję, że to odkrycie wkrótce znajdzie zastosowanie na globalnym rynku jako innowacyjna forma profilaktyki i diagnostyki milionów pacjentów – tłumaczy dr hab. inż. Przemysław Dubel, który pełni obowiązki dyrektora Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.


W pierwszym etapie projektu firma Biometryks ma opracować nieinwazyjną technologię do oznaczania i analizy biomarkerów w pocie. Sensor przyklejony do skóry pacjenta będzie mógł działać przez kilka tygodni i na bieżąco analizować parametry potu. Dane z pozyskanych pomiarów będą w czasie rzeczywistym analizowane w chmurze przez algorytm sztucznej inteligencji. Wyniki analizy zostaną udostępnione w aplikacji zainstalowanej na smartfonie pacjenta. Będą mogły również zostać przesłane lekarzowi. W aplikacji pacjent znajdzie spersonalizowane zalecenia, dopasowane do aktualnego stanu zdrowia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Zawarta umowa licencyjna umożliwi kontynuowanie prac badawczych i rozwojowych nad nieinwazyjną technologią diagnostyczną. – Matryca grafenowa jest efektem wieloletnich badań naukowych nad układami mogącymi stanowić element biosensora. Nawiązanie współpracy z firmą Biometryks oraz kontynuacja badań ma istotne znaczenie dla społeczeństwa i jest odpowiedzią na zmiany, jakie zaszły w medycynie. Praca w interdyscyplinarnym zespole pozwoli stworzyć szeroką gamę zaawansowanych technologicznie urządzeń do oznaczania różnych substancji podczas monitorowania wielu chorób i będzie służyć zarówno lekarzom, jak i samym pacjentom – mówi dr Kowalewska.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej