RAPORT

Tusk kontra Tusk

Minister finansów: Inflacja osiągnęła właśnie najwyższy punkt

Zdaniem minister sytuacja zacznie się stabilizować (fot. Shutterstock)
Zdaniem minister sytuacja zacznie się stabilizować (fot. Shutterstock)

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska oceniła w środę, że inflacja jest właśnie w najwyższym swoim punkcie. – Ja mam nadzieję, że ona 20 proc. nie osiągnie i że te 16,1 proc., może niewiele więcej, ale niewiele więcej, zobaczyliśmy już w tym roku – powiedziała.

Tak Rosjanie reagują na dekret Putina. Bilety wykupione w kilka minut

Po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji Rosjanie w ciągu kilka minut wykupili bilety na loty do Turcji, Gruzji i Armenii –...

zobacz więcej

– Jeżeli chodzi o walkę z inflacją, to jest to rola Narodowego Banku Polskiego. Ministerstwo Finansów prowadzi politykę fiskalną, która ma te dwa oblicza, z jednej strony też wspieranie polityki monetarnej, ale z drugiej strony ochronę obywateli, taką równowagę w sytuacji właśnie kryzysu. Natomiast, co do prognoz inflacji, trzymamy się ciągle tej prognozy, że jesteśmy teraz w tym najwyższym tzw. peaku i że oczywiście ta inflacja będzie się utrzymywała na zwiększonym poziomie jeszcze przez kolejne miesiące, ale szczyt miejmy nadzieję mamy w tej chwili – powiedziała Rzeczkowska.


Czytaj także: Inflacja w Polsce „nie ma przyczyn ekonomicznych, ale ma takie skutki”


Dodała, że wszystko zależy od tego, jak będą się kształtowały ceny surowców i jakie rozwiązania pojawią się na poziomie Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o politykę energetyczną.

Wyrok dla Piotra Kraśki. Dziennikarz TVN wydał oświadczenie

Nigdy nie powinienem prowadzić bez prawa jazdy – oświadczył we wtorek Piotr Kraśko. Portal tvp.info podał wcześniej tego dnia, że dziennikarz...

zobacz więcej

– Bo tylko opanowanie sytuacji na rynku surowcowym, na rynku energetycznym, skutecznie pomoże nam tę inflację utrzymać. (...) Ja mam nadzieję, że ona 20 proc. nie osiągnie i że te 16,1 proc., może niewiele więcej, ale niewiele więcej, zobaczyliśmy już w tym roku i później sytuacja będzie się stabilizować – powiedziała szefowa resortu finansów.


Pytana o budżet państwa Rzeczkowska odparła, że budżet krajowy ma się dobrze, bo „dysponujemy większymi środkami niż przed rokiem”.


Budżet ma się dobrze. W tym roku realizacja budżetu przebiega zgodnie z planem, a nawet te wartości są wyższe niż w roku ubiegłym. Jeżeli chodzi o kolejny rok, to również, przede wszystkim dzięki działaniom Krajowej Administracji Skarbowej, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, dysponujemy znacznie większym, niż jeszcze kilka lat temu, większymi środkami wpływów z podatków – przekonywała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej