RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Mir pod ścianą. Kolejne banki przestają honorować płatności rosyjskimi kartami

Wśród garstki sojuszników rosyjskiego Miru pozostała m.in. Korea Północna (fot. Shutterstock/hodim)
Wśród garstki sojuszników rosyjskiego Miru pozostała m.in. Korea Północna (fot. Shutterstock/hodim)

Najnowsze

Popularne

Największy kazachski bank Halyk Bank zawiesił obsługę płatności rosyjskimi kartami Mir. W ślad za Turcją Kazachowie tłumaczą decyzję obawą o objęcie ich amerykańskimi sankcjami. Prócz nich na podobny krok zdecydowały się instytucje z Armenii i Wietnamu.

Tak Rosjanie reagują na dekret Putina. Bilety wykupione w kilka minut

Po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji Rosjanie w ciągu kilka minut wykupili bilety na loty do Turcji, Gruzji i Armenii –...

zobacz więcej

To kolejne instytucje spoza strefy zachodniej, która odmawia współpracy z rosyjskim systemem płatniczym. 


Miał być alternatywą dla zachodnich kart


W zamyśle Mir miał zastąpić systemy Visa i Mastercard, które zaprzestały zagranicznej obsługi kart wydawanych z ich logo przez rosyjskie banki. Do niedawna karty Mir były uznawane powszechnie m.in. w Turcji, licznie odwiedzanej przez rosyjskich turystów


W tym tygodniu część tureckich banków poinformowała, że kończy współpracę z operatorem Mir-u. O zakończeniu obsługi rosyjskich kart poinformował też wietnamski bank BIDV, a we wtorek na stronie internetowej systemu płatniczego zamknięto zakładkę informującą o tym, w jakich krajach na świecie można z niego korzystać – odnotowuje Ukrainska Prawda.


System płatniczy Mir utworzono w roku 2015, gdy w odpowiedzi na okupację Krymu przeciwko Rosji zaczęto wprowadzać pierwsze sankcje. Dziś akceptowany jest już w zaledwie kilku krajach sojuszniczych Rosji, między innymi w Iranie, Korei Północnej, na Kubie czy Białorusi.


Zobacz także: Panika i... entuzjazm? Co Rosjanie wpisują w wyszukiwarce po ogłoszeniu mobilizacji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej