RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Panika i... entuzjazm? Co Rosjanie wpisują w wyszukiwarce po ogłoszeniu mobilizacji

Czego Rosjanie szukają w internecie na temat mobilizacji? (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty)
Czego Rosjanie szukają w internecie na temat mobilizacji? (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty)

Najnowsze

Popularne

Na całym świecie słychać echa orędzia wygłoszonego w środę przez Władimira Putina, w którym rosyjski przywódca ogłosił mobilizację. Pobór do armii przede wszystkim dotyczy jednak Rosjan i to tam budzi najpewniej największe emocje. Widać to po hasłach, jakie Rosjanie najczęściej wpisują w internecie. W ścisłej czołówce m.in. „jak uniknąć mobilizacji”. Jednak nie brakuje też internautów szukających informacji, jak wstąpić do armii.

Łotwa nie wyda wiz Rosjanom, którzy będą uciekać przed mobilizacją

Łotwa nie będzie wydawać wiz humanitarnych obywatelom Rosji, którzy będą uciekać przed mobilizacją – przekazał minister spraw zagranicznych tego...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji w środę. Prezydent Rosji przekonywał, że dotyczyć ona będzie rezerwistów i tych, którzy odbyli służbę w wojsku. A minister obrony dodawał m.in., że nie będzie poboru studentów.


Zobacz: Orędzie Putina


Czego nie ma w dekrecie Putina?


Tymczasem niezależny serwis Meduza zwraca uwagę, że „w dokumencie nie ma mowy o tym, iż poborowi podlegają rezerwiści”.


W ciągu kilku godzin – o czym pisaliśmy tutaj – wyprzedały się bilety lotnicze na kierunki, które jeszcze utrzymują podniebne połączenia z Rosją. Nie wszyscy Rosjanie, którym nie marzy się służba w armii, zdołają jednak opuścić kraj. Dlatego szukają innych sposobów na to, by uniknąć zaciągnięcia do wojska.


Nie było tylu potencjalnych dezerterów od początku wojny


W ścisłej czołówce wyszukiwań serwisu Google znajduje się hasło „jak uniknąć mobilizacji”. Jeszcze wyżej: „kategorie biletów do wojska”. Oba dosłownie wystrzeliły w trendach w środę rano. 

 

Źródło: Google Trends


Daniel Liszkiewicz na Twitterze zwraca także uwagę na podobne hasła: „Jak wstąpić do wojska” oraz „Jak uniknąć wojska”. Pierwszemu jeszcze brakuje do rekordu z ostatnich 12 miesięcy, a potencjalnych dezerterów od początku wojny nie było więcej niż teraz.

Zobacz także: Bunt Ałły Pugaczowej zaszkodzi Putinowi? Politolog o problemie Kremla

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej