RAPORT

Pogarda

Polak oskarżony o zlecenie zabicia dziennikarza w Holandii. Są nowe fakty

Nowe ustalenia holenderskich mediów  (fot. arch.PAP/ EPA/RAMON VAN FLYMEN )
Nowe ustalenia holenderskich mediów (fot. arch.PAP/ EPA/RAMON VAN FLYMEN )

Najnowsze

Popularne

Polak Krystian M., oskarżony o zlecenie zabójstwa holenderskiego dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa, jest podejrzany o udział w trzech innych przestępstwach, m.in. w próbie zabójstwa mężczyzny w Utrechcie w 2019 r. – poinformował dziennik „Algemeen Dagblad”.

Mężczyzna podpalił się w proteście przeciwko pogrzebowi premiera

70-letni Japończyk podpalił się w pobliżu biura japońskiego premiera w proteście przeciwko decyzji rządu o zorganizowaniu państwowego pogrzebu...

zobacz więcej

Na początku lipca ubiegłego roku de Vries został postrzelony w Amsterdamie. Dziennikarza zaatakowano wkrótce po opuszczeniu przez niego studia telewizyjnego RTL4. Zmarł 15 lipca w szpitalu. 

  

Przed sądem w Amsterdamie trwa proces podejrzanych o dokonanie tej zbrodni. Wśród oskarżonych są: 27-letni Polak Kamil E., który według oskarżenia prowadził samochód w drodze z miejsca zamachu, i 22-letni Delano G., który miał pociągnąć za spust. 

  

Z ustaleń śledczych wynika, że zleceniodawcą zabójstwa był Krystian M. Jak wynika z informacji „AD”, jest on oskarżony o udział w trzech innych przestępstwach. 

  

„Krystian M. jest podejrzany m.in. o udział w usiłowaniu zabójstwa mężczyzny, który w 2019 r. został pobity w Utrechcie kijem baseballowym i młotem kowalskim” – czytamy w gazecie. 

Kolejna sprawa dotyczy próby zabicia innego Polaka w 2021 r. Dziennik ustalił, że Krystian M. przywiózł zabójcę na miejsce zamachu i dostarczył mu broń. 

  

13 października Polak stanie przed sądem wraz z pozostałymi oskarżonymi o zabicie de Vriesa. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej