RAPORT

Tusk kontra Tusk

Tak Rosjanie reagują na dekret Putina. Bilety wykupione w kilka minut

Rosjanie boją się decyzji Kremla (fot. Leonid Faerberg/SOPA Images/LightRocket via Getty)
Rosjanie boją się decyzji Kremla (fot. Leonid Faerberg/SOPA Images/LightRocket via Getty)

Po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji Rosjanie w ciągu kilka minut wykupili bilety na loty do Turcji, Gruzji i Armenii – poinformował serwis Wiorstka, powołując się na serwis rezerwacji Aviasales.

Mobilizacja w Rosji. Ukraińskie władze komentują decyzję Putina

Ogłoszenie mobilizacji w Rosji można było przewidzieć. Ta decyzja pokazuje, że agresja tego kraju na Ukrainę nie przebiega po myśli Kremla –...

zobacz więcej

Dla wjazdu do tych krajów obywatele Federacji Rosyjskiej nie potrzebują wiz. Z danych Aviasales wynika, że wciąż można kupić bilety na loty z Rosji do Dubaju, a stamtąd do Stambułu. Były również dostępne miejsca na rejsy z Moskwy do Turcji, ale dopiero za kilka dni.  


Wbrew powszechnemu społecznemu poparciu wojny na Ukrainie Rosjanie nie chcą trafić na front i nierzadko podejmują decyzję o wyjeździe za granicę. 

 

Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w kraju, która ma się rozpocząć już w środę, 21 września. Stwierdził, że „celem Zachodu jest osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji”. 

 

Utrzymywał on, że Zachód grozi Rosji m.in. użyciem broni jądrowej. „W przypadku zagrożenia dla naszego państwa, naszej ziemi i narodu wykorzystamy wszystkie niezbędne środki do obrony. To nie jest blef” – powiedział Putin. 

 

W odpowiedzi na decyzję rosyjskich władz szef MSZ Łotwy zapowiedział, że Ryga nie będzie wydawać wiz humanitarnych obywatelom Rosji, którzy będą uciekać przed mobilizacją. 


Zobacz też: Niemiecki generał wyjaśnia, skąd problemy z przekazaniem broni Ukrainie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej