RAPORT

Pogarda

Niemiecki generał wyjaśnia, skąd problemy z przekazaniem broni Ukrainie

Gen. Eberhard Zorn (fot. Carsten Koall/Getty Images)
Gen. Eberhard Zorn (fot. Carsten Koall/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Trudny balans między tym, co można oddać Ukrainie, a zachowaniem tego, co absolutnie niezbędne w niemieckiej armii – tak o dylemacie Berlina mówi najwyższy rangą niemiecki wojskowy, generalny inspektor Bundeswehry gen. Eberhard Zorn. W wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung” przyznaje, że niemiecka armia nie ma rezerw pojazdów ani dużych zapasów broni w magazynach, z czego jego zdaniem biorą się problemy z przekazaniem broni Ukrainie.

Orędzie Putina. Ogłasza mobilizację i grozi Zachodowi

Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji, która ma się rozpocząć już dziś. Zachodowi zagroził użyciem broni jądrowej – w przypadku...

zobacz więcej

Eberhard Zorn zaznaczył, że autorzy tekstów o rzekomej „niemieckiej powściągliwości”, nierzadko „okraszonych dość ekspresywnymi zwrotami”, pomijają niemal całkowicie obecną sytuację Bundeswehry.

„Próg bólu” Bundeswehry


„Wielu nie chce dostrzec, że wysyłając broń na Ukrainę, przekraczamy próg bólu” – stwierdził niemiecki generał.

W przypływie szczerości Eberhard Zorn przyznał, że w tej chwili tylko nieliczne ze 109 haubic samobieżnych mogą zostać użyte. Pozostałe budzą wiele wątpliwości. Analogicznie sytuacja ma wyglądać z transporterami „Fuchs”, których liczba nie spełnia potrzeb samej Bundeswehry. W rozmowie z dziennikiem „Süddeutsche Zeitung” Eberhard Zorn ocenił, że Siły Zbrojne Ukrainy wypełniają swoje zadanie z bezprzykładną energią i walecznością.

Niemiecki generał o „mistrzowskiej” kontrofensywie Ukraińców


„Kontrofensywa w obwodzie charkowskim została przeprowadzona w sposób podręcznikowy. Ukraińcy mistrzowsko skoordynowali użycie różnych rodzajów broni” – powiedział.

Generalny Inspektor Bundeswehry włączył się w dyskusję, którą prowadzą od miesięcy partie koalicyjne SPD, FDP i Zieloni. Do niedawna szefowa MSZ Annalena Baerbock wzywała kanclerza Olafa Scholza do zwiększenia dostaw ciężkiej broni na Ukrainę. Kilka dni temu dołączyła jednak do wyrazicieli opinii socjaldemokratów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej