RAPORT

Pogarda

Mobilizacja w Rosji. Ukraińskie władze komentują decyzję Putina

Jak Rosjanie zareagują na decyzję Kremla? (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Jak Rosjanie zareagują na decyzję Kremla? (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)

Najnowsze

Popularne

Ogłoszenie mobilizacji w Rosji można było przewidzieć. Ta decyzja pokazuje, że agresja tego kraju na Ukrainę nie przebiega po myśli Kremla – przekazał Agencji Reutera Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Łotwa nie wyda wiz Rosjanom, którzy będą uciekać przed mobilizacją

Łotwa nie będzie wydawać wiz humanitarnych obywatelom Rosji, którzy będą uciekać przed mobilizacją – przekazał minister spraw zagranicznych tego...

zobacz więcej

Dodał, że w rosyjskim społeczeństwie mobilizacja będzie „skrajnie niepopularna”. 

  

Inne wypowiedzi zawarte w wyemitowanym w środę rano nagraniu prezydenta Rosji Władimira Putina, podczas którego ogłosił mobilizację, miały charakter retoryczny i zmierzały do zrzucenia na Zachód winy za wojnę i pogarszającą się sytuację ekonomiczną w samej Rosji – uzupełnił prezydencki doradca. 

  

Co ogłosił Putin?


Putin ogłosił w Rosji częściową mobilizację, która ma się rozpocząć jeszcze w środę. Ma objąć rezerwistów, czyli osoby, które już odbyły służbę wojskową, ale przed wysłaniem na front mają przejść dodatkowe szkolenie. Mobilizacja obejmie 300 tys. osób – poinformował minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. 

  

Cztery okupowane przez Rosję regiony Ukrainy zapowiedziały we wtorek, że zamierzają przeprowadzić referenda w sprawie przyłączenia do Rosji. Są to samozwańcze tzw. Doniecka i Ługańska Republiki Ludowe, a także okupowane części obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Pierwsze z nich miałyby się odbyć w piątek. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej