RAPORT

Tusk kontra Tusk

Prezes LOT-u: CPK może oznaczać zmianę w pojęciu podróżowania z Polski

 CPK może oznaczać zmianę w pojęciu podróżowania z Polski (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)
CPK może oznaczać zmianę w pojęciu podróżowania z Polski (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)

Centralny Port Komunikacyjny, który integruje kolej i lotnisko w jednym miejscu, może oznaczać zmianę w pojęciu podróżowania z Polski – uważa prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski. – Chcemy sprzedawać podróż, łącząc bilet kolejowy i lotniczy – wskazał.

Dlaczego politycy PO sprzeciwiają się CPK? Horała: W tym tkwi sedno

Już w 2018 roku pomysł budowy CPK krytykował Rafał Trzaskowski, argumentując że jest niepotrzebny, skoro „nowe lotnisko powstaje w Berlinie”. Teraz...

zobacz więcej

Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski nie spodziewa się, że CPK zagrozi regionalnym portom.

Według ekspertów branży, którzy uczestniczyli w konferencji AIR 2022 infrastruktura lotnicza musi być bardziej wydajna, zwiększać przepustowość i „mocniej dbać o rozwój turystyki przyjazdowej”.


Ich zdaniem istotne są też innowacje w obszarze lotnictwa cywilnego, w szczególności wykorzystanie automatyzacji i digitalizacji.

Jednym z największych problemów lotnisk w Europie są długie kolejki do odprawy, „dlatego jak najszybciej powinno się wprowadzić automatyczne odprawy i możliwość szybkiego nadania bagażu”. W opinii specjalistów przyszłość branży to też współpraca z sektorem turystycznym – nie tylko touroperatorami, ale też regionami, miastami czy hotelami, „by móc dać pasażerom jak najlepszą ofertę”.


– Trudna sytuacja na rynku, w tym pandemia, wojna, kryzys gospodarczy, klimatyczny to wymagające wyzwania. Takie czasy wymagają odwagi i współdziałania – ocenił prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Stanisław Wojtera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej