RAPORT

Pogarda

Mężczyzna podpalił się w proteście przeciwko pogrzebowi premiera

Japończyk podpalił się w proteście przeciwko decyzji rządu (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)
Japończyk podpalił się w proteście przeciwko decyzji rządu (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)

Najnowsze

Popularne

70-letni Japończyk podpalił się w pobliżu biura japońskiego premiera w proteście przeciwko decyzji rządu o zorganizowaniu państwowego pogrzebu byłego premiera Shinzo Abego. Japoński polityk został zamordowany na początku tego roku.

Zabójca Shinzo Abe chciał wpierw zabić przywódcę grupy religijnej

Podejrzany o zastrzelenie byłego premiera Japonii Shinzo Abe powiedział policji, że początkowo planował zabić przywódcę grupy religijnej, która...

zobacz więcej

„Mężczyzna został zabrany do szpitala z poparzeniami całego ciała, a policjant, który próbował ugasić płomienie, również został ranny” – podały państwowe media, cytowane przez Agencję Reutera.

Mężczyzna był nieprzytomny, gdy został znaleziony, ale później wyznał policji, że celowo oblał się olejem.

W pobliżu znaleziono list odnoszący się do państwowego pogrzebu byłego premiera, w którym zawarte były słowa: „Zdecydowanie się temu sprzeciwiam” – pisze Agencja Reutera.

Motywy zabójcy Shinzo Abe. Policja cytuje sprawcę

Japońska policja kontynuuje wysiłki w celu ustalenia motywów, jakimi kierował się mężczyzna, który w piątek zastrzelił byłego premiera Shinzo Abe....

zobacz więcej

Policja odmówiła komentarza w sprawie incydentu, który miał miejsce w dniu 68. urodzin Abe.

„Sprzeciw wobec państwowego pochówku narasta z powodu ujawnienia po śmierci Abe powiązań między Partią Liberalno–Demokratyczną (LDP), której był wpływowym członkiem, a wzbudzającym kontrowersje Kościołem Zjednoczeniowym. Podejrzany o zabójstwo Abe oświadczył, że kościół doprowadził do bankructwa jego matkę i jego zdaniem były premier go wspierał” – wyjaśnia Reuters.

Abe, najdłużej urzędujący premier Japonii, który ustąpił w 2020 roku ze względu na zły stan zdrowia, został zastrzelony podczas wiecu wyborczego 8 lipca. Jego państwowy pogrzeb odbędzie się 27 września. Na uroczystości spodziewane są tysiące gości z kraju i zagranicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej