RAPORT

Pogarda

Sztab Ukrainy: Rosja przerzuci jednostki z Syrii

Rosyjskie jednostki wojskowe (fot. Bekir Kasim/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosyjskie jednostki wojskowe (fot. Bekir Kasim/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował we wtorek, że Rosja zamierza przerzucić jednostki 217. pułku spadochronowo-desantowego z Syrii do walk na Ukrainie. Według sztabu powodem są problemy w zmobilizowaniu na Ukrainę nowych sił z Rosji.

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły centrum łączności Rosjan

W czwartek ukraińskie wojsko zniszczyło 20 rosyjskich najeźdźców, dwa magazyny amunicji, a także centrum łączności 98. Pułku Spadochroniarzy...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

„W związku z nieskutecznym prowadzeniem ukrytej mobilizacji władze wojskowe i polityczne Federacji Rosyjskiej podjęły decyzję o wycofaniu jednostek 217. pułku spadochronowo-desantowego z terytorium Syrii i o rozpoczęciu przerzucania ich na terytorium Ukrainy” – oświadczył sztab w komunikacie.

 

Rosyjskojęzyczna redakcja BBC News podaje, cytując doniesienia sztabu, że posiłki te mają trafić do obwodu donieckiego. Jak podano w komunikacie sztabu, Rosja ponosi tam znaczne straty.

 

Elitarny 217. pułk spadochronowo-desantowy wchodzi w skład 98. dywizji powietrznodesantowej; stacjonuje w Iwanowie, około 250 km na północny-wschód od Moskwy.

 

Czytaj także: Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły centrum łączności Rosjan

 

Pod koniec stycznia, krótko przed inwazją rosyjską na Ukrainę, nazwa 217. pułku pojawiała się w doniesieniach o przerzucaniu przez Rosję wojsk ku granicy z Ukrainą. Media niezależne informowały, że siły powietrznodesantowe są przerzucane ku granicy właśnie z okolic Iwanowa.10 sierpnia armia ukraińska poinformowała o zniszczeniu w rejonie Melitopola stanowiska dowodzenia 217. pułku desantowo-spadochronowego wojsk Rosji. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej