RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Adam Woronowicz: Przychodzi w naszej ojczyźnie czas dawania świadectwa

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko (fot. PAP/Grzegorz Rogiński)
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko (fot. PAP/Grzegorz Rogiński)

Najnowsze

Popularne

Przychodzi w naszej Ojczyźnie czas nie tyle świadectwa, ile naszej ofiary z samych siebie. To jest dość szokujące, ale prawdziwe – powiedział na Jasnej Górze aktor Adam Woronowicz podczas I Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zdaniem odtwórcy postaci zamordowanego duchownego, nie ma „innej drogi, jak danie świadectwa z siebie samego”, czasem w formie „ofiary upodlenia, ośmieszenia, wyszydzenia”.

35. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Msza św. będzie głównym punktem obchodów 35. rocznicy śmierci kapelana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki. W jej trakcie odbędzie się...

zobacz więcej

16 i 17 września odbyła się I edycja Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wśród prelegentów znalazł się m.in. aktor Adam Woronowicz. – Ostatnio poruszył mnie bardzo mocno pewien ranking młodych ludzi, którzy wypowiedzieli się w sprawach religii i Boga – powiedział Woronowicz na początku swojego przemówienia, wskazując, że 30 proc. respondentów przyznało, że nie czuje potrzeby ani Kościoła, ani religii, ani sakramentów.

 

Dodał też, że „bardzo często uczestniczy w różnych spotkaniach z młodymi ludźmi”, by przybliżać postać bł. ks. Popiełuszki. – Przechodzą tam ludzie, którzy właśnie mają taką potrzebę (Kościoła); są zorganizowani we wspólnotach, w ruchach – wskazał aktor, tłumacząc przy tym, że uważa on za ważne, by mówić młodym ludziom o tym polskim kapłanie. – Jestem na takich spotkaniach ze względu na postać księdza Jerzego; jestem jakoś przynaglony, żeby przyczyniać się do tego, aby kult księdza Jerzego się rozszerzał; jestem jakoś wezwany do tego – wyjaśniał.

 


Woronowicz odniósł się też do jednej z wypowiedzi kard. Stefana Wyszyńskiego, „która została napisana w ostatnich miesiącach jego życia”. – To było ostatnie spotkanie z alumnami w seminarium w Gnieźnie. Ksiądz Prymas, bardzo już wtedy chory, dosłownie na kilka miesięcy przed swoją śmiercią rozwijał taki fragment tekstu „Oto idziemy do Jerozolimy” – powiedział aktor. 


Czytaj także: Rocznica zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki


Benedykt XVI o przyszłości Kościoła. Czy jego słowa były prorocze?

Od października w Kościele trwa proces synodalny, którego celem – jak zapisano w dokumencie zatwierdzonym przez papieża Franciszka – jest...

zobacz więcej

W dziejach Chrystusa wydanego w ręce pogan, ludzi, świata, narodów, w moje własne ręce – bo Go przecież dotykam wolą, myślą, sercem – jest synteza życia każdego z nas. W dziejach Jezusa odnajdujemy własną historię” – mówił we wspomnianym rozważaniu kardynał.

 

„Nadchodzi czas świadectwa”

 

– Nadchodzi dla naszej Ojczyzny prawdziwie wielki post. Każdy człowiek musi sobie postawić osobiste wymagania, podjąć decyzję wewnętrznego wyrzeczenia się siebie. Prototyp nowoczesnego kapłana widzimy przede wszystkim w człowieku zdolnym do wyrzeczenia się siebie, aż do podstawy służenia; „kto, by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie waszym sługą, aż do zniewolenia siebie; kto, by chciał być pierwszym między wami, niech będzie waszym niewolnikiem” – mówił Adam Woronowicz.

 

– Myślę sobie, że to jest niemożliwe, żeby ksiądz Jerzy nie słuchał słów Prymasa w takim lub innym wymiarze i myślę sobie, że on zaświadczył swoim życiem – dodał.

 

Aktor podkreślił, że ważne są zarówno słowa Prymasa Tysiąclecia, jak i świadectwo ks. Popiełuszki. – Myślę, że przychodzi w naszej Ojczyźnie czas nie tyle świadectwa, ile naszej ofiary z samych siebie. To jest dość szokujące, ale prawdziwe – ocenił Woronowicz. Według niego nie ma też „innej drogi, jak wezwanie młodych ludzi do dania świadectwa z siebie samego, czasem może z tej ofiary upodlenia, ośmieszenia, wyszydzenia”.

„Przemoc jest siłą tego, kto nie posiada prawdy”. Mija rocznica pierwszej mszy za ojczyznę

„Dążenia do wolności nie pokona się przemocą, gdyż przemoc jest siłą tego, kto nie posiada prawdy. Człowieka można przemocą ugiąć, ale nie można go...

zobacz więcej

Zwrócił też uwagę, że ks. Popiełuszko „wszedł w środowisko ludzi, którzy nie czuli potrzeby bycia w Kościele”. – To byli ludzie, którzy nie mieli chrztu, żyli bez sakramentu ślubu. Bardzo często po wielu latach przychodzili do księdza Jerzego i mówili: „chcę chrztu, chcę zawrzeć sakrament małżeństwa”. On był na tej pierwszej linii i widział, że inaczej się nie da, jak złożyć ofiarę z siebie samego, to znaczy ze swojego czasu – podkreślił.

 

14 września br. przypadała 75. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Data ta była inspiracją dla współczesnych czcicieli tego polskiego błogosławionego męczennika do zorganizowania 16 i 17 września I edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Czytaj także: Rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

 

Celem tego wydarzenia była popularyzacja nauczania ks. Popiełuszki – głównie wśród młodzieży oraz osób, które nie znały go za życia. Podczas dwóch dni Kongresu odbywały się 2 główne debaty i 12 paneli tematycznych. W charakterze uczestników debat i moderatorów uczestniczyło ponad 70 osób, reprezentujących różnorodne środowiska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej