RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Literka »Z« wytatuowana na czole”. PiS odpowiada Donaldowi Tuskowi klipem

Reakcja na wypowiedź b. premiera wygłoszoną podczas spotkania opozycji z byłymi prezydentami (fot. Twitter/pisorgpl)
Reakcja na wypowiedź b. premiera wygłoszoną podczas spotkania opozycji z byłymi prezydentami (fot. Twitter/pisorgpl)

Najnowsze

Popularne

– Tak wielu polityków, tak wiele sił politycznych w naszym świecie ma też tę literkę „Z”, niczym wytatuowaną, na czole – powiedział Donald Tusk podczas spotkania opozycji z byłymi prezydentami Aleksandrem Kwaśniewskim i Bronisławem Komorowskim. Z kontekstu wynikało, że to lider Platformy Obywatelskiej i inni zebrani reprezentują siły, które „muszą walczyć każdego dnia” o to, „za co Ukraińcy płacą cenę krwi”.

RAPORT: PROROSYJSKA ERA TUSKA

Litera „Z” nawiązuje do symbolu umieszczanego na rosyjskim sprzęcie wojskowym użytym do napaści na Ukrainę. Po przemówieniu Donalda Tuska Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w mediach społecznościowych opatrzony hasztagiem #NieKłamDonald klip, który ma przekonać odbiorcę, że obecny lider opozycji jako premier prowadził prorosyjską politykę.


Umieszczone w materiale fragmenty wypowiedzi Donalda Tuska dotyczą m.in, planów przedłużenia kontraktu jamalskiego do 2037 r. (polityk wycofał się z tego pomysłu pod naciskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a po jego śmierci, jego brata, ówczesnego lidera opozycji, Jarosława Kaczyńskiego) . Przypomniano wypowiedź, w której ówczesny premier przekonywał, że „umowa z Rosją jest dobra dla Polski”. 

Były premier Szwecji uderza w sojusznika Tuska i przypomina wyprawy z Putinem na Krym

Za kilka dni we Włoszech odbędą się wybory parlamentarne. - Nie należy zapominać, że Silvio Berlusconi razem z Władimirem Putinem odwiedził Krym po...

zobacz więcej

W klipie jest też animacja z punktami, które łączy linia układająca się w literę „Z”. Te punkty to: m.in. domniemane plany sprzedaży Rosjanom spółki Lotos oraz „podarowanie” Gazpromowi miliarda złotych poprzez rezygnację z opłat tranzytowych w odpowiedniej wysokości.


Klip informuje, że gotowość do zawarcia porozumień gazowych z Polską Moskwa zadeklarowała 10 kwietnia 2010 r., dokładnie w dniu smoleńskiej tragedii. W przytoczonym fragmencie nagrania Donald Tusk zapewnia, że jest „przekonany, że nasza współpraca gazowa z Rosją będzie jeszcze przez wiele lat kwitła”.


Donald Tusk twierdzi, że jego rząd uniezależniał Polskę od gazu z Rosji. W klipie przygotowanym przez PiS znalazła się też m.in. taka wypowiedź ówczesnego premiera: „Mamy ważne kontrakty rosyjskie, to wiadomo, że my tego norweskiego gazu za dużo nie potrzebujemy”.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej