RAPORT

Pogarda

Lądownik NASA „usłyszał” zaskakujące odgłosy z Marsa. Po tym zrobiono te zdjęcia

Zdjęcie wykonane przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (fot. NASA/JPL-Caltech/University of Arizona)
Zdjęcie wykonane przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (fot. NASA/JPL-Caltech/University of Arizona)

Najnowsze

Popularne

Powierzchnia Marsa z racji znacznie słabszej atmosfery niż Ziemia dużo bardziej narażona jest na uderzenie przez asteroidę. Dzięki robotowi InSight, który NASA umieściła na Czerwonej Planecie, naukowcy mogą lepiej zrozumieć tę marsjańską cechę. Agencja ujawniła, że ich lądownik wykrył fale sejsmiczne i akustyczne wytworzone przez uderzenie czterech meteorytów i na podstawie zdobytych danych „wytypował” położenia kraterów. To pierwsze tego typu wydarzenie poza Ziemią. Lokalizacje przesłano do krążącej wokół Marsa satelity i... już mamy zdjęcia.

NASA ujawnia kolejne zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba [GALERIA]

Po ujawnieniu przez prezydenta USA Joe Bidena pierwszego zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba amerykańska agencja kosmiczna (NASA)...

zobacz więcej

Kosmiczne skały zwykle rozbijają się i rozpadają w ziemskiej atmosferze, tworząc spektakularne kule ognia. Inaczej jest na Marsie, przez którego atmosferę znacznie łatwiej się „przebić”. 


Nowe zdjęcia z Marsa


Zaznaczone na niebiesko kratery ze zdjęcia opublikowanego przez NASA (na górze tekstu) powstały w wyniku uderzenia asteroidy 5 września 2021 r. Uderzenie było pierwszym, które zostało wykryte przez misję NASA InSight – samo zdjęcie zostało wykonane później przez NASA Mars Reconnaissance Orbiter za pomocą jego kamery High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE).

Trójnożny InSight – jego nazwa to skrót od Interior Exploration Using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport – wylądował w 2018 r. na rozległej i stosunkowo płaskiej równinie tuż na północ od marsjańskiego równika zwanej Elysium Planitia.


Skąd niebieska barwa kraterów?


Samo początkowe uderzenie spowodowało niewielkie trzęsienie Czerwonej Planety, które zostało wykryte przez sejsmometr lądownika. Instrument zarejestrował dane sejsmologiczne, które pokazały moment wejścia meteoroidu w atmosferę Marsa, jego eksplozję na kawałki w atmosferze, a w końcu uderzenie, które stworzyło co najmniej trzy kratery na powierzchni.


Ziemia nie jest w rzeczywistości niebieska – obraz specjalnie wzmocniono tym kolorem dla podkreślenia kluczowych elementów: w tym przypadku pyłu i gleby naruszonych przez uderzenie.


Zobacz także: Naukowcy zszokowani zdjęciami NASA. To nie Mars – tym razem chodzi o Rosję

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej