RAPORT

Pogarda

KE: Podpisaliśmy umowy z Polską dot. finansowania z Funduszu Odbudowy

W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski Krajowy Plan Odbudowy (fot. Alberto Pezzali/NurPhoto via Getty Images)
W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski Krajowy Plan Odbudowy (fot. Alberto Pezzali/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska podpisała umowy z Polską dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy – poinformowała rzeczniczka KE Veerle Nuyts. Dodała, że trzeba jeszcze podpisać porozumienia operacyjne.

Kiedy Polska złoży wniosek o wypłatę środków z KPO? Jest termin [WIDEO]

Rząd przyjął we wtorek projekt budżetu państwa na 2023 r. Nie przewiduje on bezpośredniego finansowania projektów wpisanych w Krajowy Plan Odbudowy...

zobacz więcej

 – Umowa Finansowania i Umowa Pożyczki między Komisją a władzami polskimi zostały już sfinalizowane i weszły w życie. Są to niektóre z dokumentów prawnych, które muszą być podpisane w celu wykorzystania środków Funduszu Odbudowy i umożliwienia ich wydatkowania. Inne dokumenty, które wymagają podpisania, to Ustalenia Operacyjne – oświadczyła – Nuyts. 

 

Jak dodała, „to umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim a Komisją, w której określa się dowody potrzebne do wykazania, że poszczególne etapy i cele zostały osiągnięte oraz w jaki sposób będziemy angażować się i współpracować z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacja każdego planu”. 

  

Jak zaznaczyła, po podpisaniu tych dokumentów państwa członkowskie mogą złożyć swój pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że spełniły odpowiednie etapy i cele. 

  

– W przypadku Polski obejmuje to kamienie milowe związane ze wzmocnieniem niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystaniem Arachne, narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach w zakresie zwalczania nadużyć finansowych. Bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa – podsumowała rzeczniczka KE. 

  

W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Pieniądze jak dotąd nie zostały wypłacone.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej