RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Produkcja przemysłowa w górę. Dane lepsze od oczekiwań rynkowych

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)
Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2022 r. wzrosła o 10,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,7 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Kursy walut we wtorek 20 września: euro, dolara i franka szwajcarskiego

We wtorek 20 września złoty traci względem głównych walut. Najbardziej drożeje euro. Ile trzeba zapłacić za dolara czy franka szwajcarskiego?

zobacz więcej

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 9,8 proc., a mdm spadku o 0,1 proc. 

  

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w sierpniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 11,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,7 proc. wyższym w porównaniu z lipcem br. 


W sierpniu w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 43,3 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 40 proc., urządzeń elektrycznych – o 23,9 proc., maszyn i urządzeń – o 16,8 proc., napojów – o 13,8 proc., wyrobów z metali – o 11,4 proc., artykułów spożywczych – o 11,3 proc. 

 

Od stycznia do sierpnia produkcja sprzedana przemysłu była o 12,9 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – wtedy notowano wzrost o 16,4 proc. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej