RAPORT

Tusk kontra Tusk

40 procent niemieckich szpitali obawia się bankructwa

Duża część niemieckich szpitali obawia się bankructwa (fot. Jens Schlueter/Getty Images)
Duża część niemieckich szpitali obawia się bankructwa (fot. Jens Schlueter/Getty Images)

„Niemieckie Towarzystwo Szpitalne (DKG) alarmuje, że obecna inflacja poważnie zagraża szpitalom i klinikom. Aż 40 proc. z nich obawia się bankructwa” – informuje w poniedziałek portal dziennika „Bild”.

Inflacja w Niemczech najwyższa od prawie 50 lat

Silny wzrost cen energii i żywności spowodował, że inflacja w Niemczech osiągnęła najwyższy poziom od prawie 50 lat. W maju ceny konsumpcyjne były...

zobacz więcej

„Gwałtowny wzrost cen uderza we wszystkie obszary codziennego funkcjonowania szpitali: zaopatrzenie, żywność, ochronę, usługi, sprzątanie. Drożeją również sprzęty medyczne” – pisze „Bild”. Jak szacuje DKG, niemieckim szpitalom może zabraknąć nawet 9 mld euro. „Sam koszt energii elektrycznej obciąży szpitale w nadchodzącym roku o 4 mld euro więcej” – zaznacza dyrektor generalny DKG Gerald Gass.


Z ankiety przeprowadzonej przez DKG wynika, że 40 proc. szpitali uważa swoją sytuację ekonomiczną za niebezpieczną, zagrożoną ryzykiem niewypłacalności. Gass dodaje, że szpitale wymagają „dostosowania do inflacji i zabezpieczenia ekonomicznego w 2023 roku”, aby mogły być w stanie „wypłacać pensje w przyszłym roku”.


Jego zdaniem rozwiązaniem byłaby „szybka, niebiurokratyczna pomoc”, polegająca na dopłatach do kosztów funkcjonowania szpitali przez rząd. Według Gassa, załatwieniem tej sprawy powinni niezwłocznie zająć się minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) i minister finansów Christian Lindner (FDP).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej